piątek, 27 listopada 2020 r.

Ku pamięci...

W ubiegły piątek, 4. czerwca br. na cmentarzu parafialnym w Zdziechowie, ks. bp Bogdan Wojtuś w obecności władz samorządowych, grona pedagogicznego, uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej oraz mieszkańców wsi poświęcił tablicę upamiętniającą męczeńską śmierć bezimiennych polskich zakładników zamordowanych przez hitlerowców na początku II wojny światowej, na polach wokół Zdziechowy. Tablicę ufundowali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Między 9 a 11 września 1939 r. na polach wokół tej podgnieźnieńskiej wsi zostało rozstrzelanych kilkudziesięciu Polaków. Zarówno miejsce kaźni, jak i liczba oraz tożsamość zamordowanych nie są w pełni znane, gdyż oprawcy starali się zatrzeć wszelkie ślady zbrodni. Jednak przez lata, na okolicznych polach znajdowano ludzkie kości, fragmenty odzieży oraz przedmioty osobistego użytku, które mieli przy sobie zamordowani Polacy.

22 czerwca 1982 r., na cmentarzu parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie zorganizowano wspólny pogrzeb, chowając w jednej mogile zebrane szczątki trzydziestu bezimiennych męczenników. Cmentarz w Zdziechowie jest ważnym miejscem pamięci historycznej o bolesnych doświadczeniach II wojny światowej. W ramach zajęć szkolnych uczniowie i harcerze wspólnie podejmują szereg inicjatyw związanych z troską o to miejsce.

- Waszym obowiązkiem będzie pamiętać o tej historii i o tym miejscu oraz przypominać o tych dramatycznych wydarzeniach waszym dzieciom – powiedziała do zgromadzonej młodzieży Maria Nowak, dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej, do zgromadzonych uczniów. Zwracając się do zebranych ks. bp Bogdan Wojtuś – Ważna jest wierność tradycji, trzeba więc ją pielęgnować i pamiętać o tych, którzy niewinnie przelali krew za naszą wolność.

LUCYNA MUNIAK

Polecamy