czwartek, 19 września 2019 r.

Spotkanie w rocznicę święceń

Minęły 33 lata...

Dziewięciu kapłanów pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej i posługujących obecnie w trzech diecezjach obchodzi w tym roku 33. rocznicę święceń kapłańskich. Spotkanie po latach, poprzedzone uroczystą Mszą św. odbyło się 2 czerwca br. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowie Mogileńskim.

Do Ostrowa Mogileńskiego przybyli: ks. bp Zbigniew Kiernikowski – ordynariusz diecezji siedleckiej, ks. kan. Michał Andrzejewski – proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Bydgoszczy, ks. Stanisław Karabasz – proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Smogulcu (diecezja bydgoska), ks. kan. Jan Kasprowicz – proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie, ks. prałat Andrzej Kozakowski – oficjał Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie, ks. kan. Bogdan Tarka – proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgierkach (archidiecezja gnieźnieńska), ks. Andrzej Wachowski z parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie oraz ks. Adam Zasada – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pobiedziskach (archidiecezja gnieźnieńska). Kapłanów gościł ks. Jerzy Cytryński – proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowie Mogileńskim, obchodzący wspólnie z nimi 33. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Otrzymali je w 1971 roku - niektórzy z rąk Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, inni z rąk ks. bp Jana Czerniaka. Jak wspomina ks. kan. Bogdan Tarka było to dla każdego z nich wielkie i wzruszające przeżycie, które na trwałe wryło się w pamięć. – Przyjmowaliśmy święcenia kapłańskie w trudnych czasach – wspomina – W równie trudnych czasach przyszło nam posługiwać. Nie to jednak jest ważne. Pan Bóg obdarzył nas bezcennym darem powołania i żadna siła ludzka nie mogła przeszkodzić w pójściu za Jego głosem.
Za ów bezcenny dar oraz wszelkie łaski, jakimi Bóg obdarzył księży jubilatów w ciągu 33 lat kapłańskiego posługiwania podziękowali oni 2 czerwca br. w parafii w Ostrowie Mogileńskim. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Zbigniew Kiernikowski. Po jej zakończeniu odbyło się spotkanie ,,po latach”. Ks. Tarka przyznaje, że nie było ono pierwszym i z pewnością nie będzie ostatnim. Kapłani spotykają się, kiedy tylko mogą. Trzydziestopięciolecie kapłaństwa zamierzają obchodzić w gnieźnieńskiej parafii św. Trójcy, u ks. kan. Jana Kasprowicza.
BERNADETA GOZDOWSKA
Fot. Archiwum

(rocznica25) Księża jubilaci. Studiowali razem, posługują w trzech różnych diecezjach

Polecamy