środa, 15 lipca 2020 r.

Apel Księdza Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego o modlitwę i zbiórkę pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi w Azji

Drodzy Diecezjanie,


W szczególnym i pięknym czasie świąt Bożego Narodzenia, który każdemu z nas kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem i ciepłem domowego ogniska, naszych braci w południowo – wschodniej Azji dotknęła ogromna tragedia największego od 40 lat trzęsienia ziemi, w wyniku którego tysiące ludzi straciło swoich bliskich.

„Módlmy się za ofiary tej ogromnej tragedii i okażmy naszą solidarność wszystkim, którzy w niej ucierpieli” – powiedział Papież Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański w Niedzielę Świętej Rodziny.

Łącząc się w bólu z ofiarami tego strasznego kataklizmu zwracam się do wszystkich ludzi dobrego serca o podanie pomocnej dłoni naszym bliźnim poszkodowanym w tej strasznej klęsce żywiołowej. Ludzie Ci stracili wszystko co mieli – pozbawieni zostali najbliższej rodziny, dachu nad głową i jakichkolwiek środków do życia. Nie bądźmy obojętni wobec ich cierpienia – szczególnie w tym wyjątkowym, świątecznym czasie i odpowiedzmy na prośbę Ojca Świętego najlepiej jak możemy – poprzez modlitwę i wsparcie materialne na miarę naszych możliwości.
W związku z powyższym proszę o zorganizowanie w niedzielę 9 stycznia 2005 roku, przed wszystkimi kościołami Archidiecezji Gnieźnieńskiej zbiórki na rzecz poszkodowanych i możliwie najszybsze przekazanie zebranych środków do Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Potrzebne są środki do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Ze względu jednak na konieczność szybkiego działania, dużą odległość od miejsca tragedii i zmieniające się potrzeby najskuteczniejszą pomoc można zorganizować w oparciu o ofiary pieniężne, które będziemy mogli przekazać organizacjom charytatywnym o zasięgu międzynarodowym. Do tej pory Caritas Polska przekazała 30.000 dolarów dla ofiar trzęsienia ziem. Biorąc jednak pod uwagę ogrom kataklizmu jest to nadal kropla w morzu potrzeb. Dlatego otwórzmy dla ofiar tej tragedii swe serca, jak otworzyliśmy je na Nowonarodzone Boże Dzieci i obdarujmy miłością, jaką nas obdarował Jezus przychodząc na świat i ofiarowując się za nas.

Niech przekazana przez nas pomoc będzie świadectwem naszej solidarności z drugim człowiekiem w jego cierpieniu i miłosierdzia wobec bliźniego w potrzebie. Z serca błogosławię
Arcybiskup Henryk Muszyński
Metropolita Gnieźnieński

Polecamy