środa, 8 lipca 2020 r.

Przedświąteczne dzieła Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Świece, buty i aukcja w Allegro.pl

Gnieźnieńska Caritas pracuje na pełnych obrotach. Trwa ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, świąteczna zbiórka żywności oraz internetowa aukcja w serwisie Allegro.pl, gdzie licytowane są takie unikaty, jak znaczki pocztowe Watykanu, książka posła Jana Rokity opatrzona jego odręczną dedykacją oraz świeca wigilijna pobłogosławiona przez Ojca Świętego – Jana Pawła II.
Licytacja potrwa do 14 grudnia br., warto więc się pośpieszyć i czym prędzej wejść na stronę caritas-ag.allegro.pl lub www.caritas.gniezno.pl. Warto, bo prócz wymienionych unikatów pod młotek poszły także: pióro i długopis z autografem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, koszulka klubowa ,,Lecha Poznań” z podpisami piłkarzy, płyty zespołu ,,Hey” z dedykacjami muzyków oraz różnorakie gadżety ofiarowane przez poznański oddział Telewizji Polskiej. Zysk ze sprzedaży wszystkich tych przedmiotów przeznaczony zostanie na dofinansowanie działalności placówek, w których pomoc otrzymują dzieci niepełnosprawne oraz pochodzące z rodzin najbardziej potrzebujących. Jak mówi dyrektor gnieźnieńskiej Caritas – ks. Jacek Dziel, dzięki hojności darczyńców dzieciom tym można zagwarantować nie tylko godziwe warunki do rehabilitacji, ale także niezbędne wsparcie materialne oraz opiekę i dach nad głową w sytuacjach kryzysowych.

Rozpal serce!

Pomoc najmłodszym jest także celem, organizowanego od dziesięciu lat, ,,Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Akcja ruszyła w pierwszą niedzielę Adwentu i tradycyjnie cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej archidiecezji. Charakterystyczne świece z logo Caritas nabyć można w parafiach i wybranych sklepach. W tym roku przygotowano ich w sumie 63 tysiące, w tym 56 tysięcy małych w cenie 4 złotych oraz 7 tysięcy dużych, za które uiścić należy 10 złotych. Podobnie jak w latach ubiegłych, część dochodu z ich sprzedaży pozostanie w parafiach i zasili prowadzoną przez nie działalność charytatywną, reszta natomiast przeznaczona zostanie na zakup zimowego obuwia dla potrzebujących, dofinansowanie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz wsparcie prowadzonych przez gnieźnieńską Caritas placówek m.in.: Domu Dziecka w Kołdrąbiu, Domu Matki i Dziecka w Gnieźnie oraz Świetlicy Środowiskowej w Chodzieży. Około 3 procent zebranej kwoty Caritas przekaże także na pomoc dzieciom z ubogich lub ogarniętych wojną rejonów świata m.in.: Iraku, Sudanu i Czeczenii. Należy dodać, że duże świece, wraz z dołączoną do nich płytą CD z kolędami, nabyć można także na wspomnianej już aukcji Allegro. Zestawy kosztują 40 złotych. Pieniądze z ich sprzedaży przeznaczone zostaną w całości na zakup zimowego obuwia dla dzieci i młodzieży z rodzin pozostających w trudnej sytuacji materialnej.

Koszyk dobroci

Gnieźnieńska Caritas nie zapomniała także o osobach samotnych i bezdomnych. Do 17 grudnia br. potrwa zbiórka produktów żywnościowych, które trafią do Domu Matki i Dziecka w Gnieźnie oraz prowadzonej przez organizację Jadłodajni. Do wiklinowych koszy oznaczonych logo Caritas i ustawionych w wybranych gnieźnieńskich sklepach spożywczych (m.in. ,,Viki”, ,,Biedronka”, PSS ,,Społem”, ,,Eurocash”, ,,Prosiak”) składać można podstawowe artykuły żywnościowe takie jak: mąka, olej, mleko, makaron, cukier, margaryna, ryż oraz napoje, owoce i słodycze, które z pewnością ucieszą najmłodszych. Świąteczne potrawy i smakołyki można także dostarczać do siedziby Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej na os. Orła Białego 20 w Gnieźnie. Pomogą w przygotowaniu wieczerzy wigilijnej dla osób bezdomnych i samotnych, która w tym roku zorganizowana zostanie w Jadłodajni przy ulicy Wrzesińskiej 43. Przyda się każda kromka chleba i każde życzliwe serce.
BERNADETA GOZDOWSKA

Polecamy