środa, 18 września 2019 r.

250-lat kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Opatówku

„Świątynia znakiem czasu”

Około 200 kościołów w Polsce jest powierzonych opiece św. Katarzyny. Jeden z nich znajduje się w Opatówku, w dekanacie Września I. W minioną niedzielę, 21 listopada br., ta drewniana świątynia obchodziła swoje patronalne święto, a także jubileusz 250-lecia istnienia. Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. abp Henryk Muszyński, który po raz pierwszy odwiedził parafię w Opatówku.

Pierwszy, drewniany kościół powstał w Opatówku w 1364 roku. Obecny, został zbudowany w 1754 roku. Gdy dziś przekraczamy próg tej wiekowej świątyni, wydaje się, iż zatrzymał się tutaj czas, a kościół w każdym szczególe wygląda jak nowo zbudowany. Jest to efekt żmudnych prac konserwatorskich, które przeprowadzane były w Opatówku przez ostatnie trzy lata.
– Dokonana przed rozpoczęciem remontu wnikliwa ekspertyza wykazała, że drewno z którego zbudowano kościół było zniszczone w siedemdziesięciu procentach, a słaba konstrukcja groziła zawaleniem – mówi ks. Ireneusz Szypura, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Opatówku. – Dlatego też, ukończony w minionym roku remont objął całą świątynię, począwszy od fundamentów, a skończywszy na dachu. W ubiegłym roku udało się nam również podświetlić ją od zewnątrz, położyć wokół niej nowy chodnik z kostki granitowej. Poddaliśmy również zabiegom konserwatorskim jeden z bocznych ołtarzy (ołtarz św. Onufrego). Jeszcze w tym roku, zostanie przeprowadzona renowacja ołtarza głównego, a nieco później wymieniona będzie również podłoga w prezbiterium kościoła. Jak podkreśla ks. Szypura, wszystkie prace przy świątyni były prowadzone przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców parafii. Każdego dnia służyli oni swoją bezinteresowną pomocą i wsparciem.
Wraz z ks. abp. Henrykiem Muszyńskim na jubileuszowe uroczystości do Opatówka przybyli również kapłani z dekanatów Września I i Września II, licznie zaproszeni goście oraz oczywiście mieszkańcy tutejszej parafii. Nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich i samorządowych, którzy na ręce proboszcza świętującej wspólnoty ofiarowali dar w postaci kielicha mszalnego. – Ta odnowiona świątynia jest nie tylko pięknym darem wspólnoty, ale przede wszystkim znakiem nowych czasów, czasów suwerenności i wolności – podkreślał w homilii ks. abp Henryk Muszyński. – Jest ona także znakiem żywotności waszej wiary. Przypomina nam to, co w naszym ludzkim życiu jest naprawdę trwałego i nieprzemijającego.
Oprawę liturgii wypełniły śpiewy dziewczęcego zespołu „Katarzynki”. Na zakończenie uroczystości jubileuszowych Ks. Arcybiskup poświęcił stojący tuż obok kościoła krzyż misyjny.

Marcin Makohoński

Polecamy