środa, 18 września 2019 r.

Muzyka i słowo w katedrze gnieźnieńskiej

W ubiegłym roku Rada Miasta Gniezna przyznała jednogłośnie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna. Pierwszą rocznicę tego ważnego wydarzenia postanowiono uczcić w formie koncertu poświęconego Ojcu Świętemu. W czwartek, 4 listopada br., mury gnieźnieńskiej katedry wypełniły muzyka i słowa, które pozwoliły zebranym ogarnąć refleksją życie i posługę Papieża - Polaka.

Organizatorami koncertu zatytułowanego „Dar i błogosławieństwo”, który odbył się w murach Bazyliki Prymasowskiej byli: ks. kan. Jan Kasprowicz – kustosz sanktuarium św. Wojciecha i proboszcz parafii katedralnej oraz redakcja tygodnika „Przegląd Gnieźnieński”. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Robert Gaweł – przewodniczący Rady Miasta Gniezna.
Czwartkowy koncert został ubogacony prezentacją poetycką, w wykonaniu Jerzego Zelnika. W interpretacji tego znanego i popularnego aktora, można było usłyszeć m.in. fragmenty utworów Juliusza Słowackiego oraz wierszy i wypowiedzi Jana Pawła II. Artyście towarzyszyli wybitni muzycy: Georgij Agratina – grający na fletni Pana i cymbałach koncertowych oraz Robert Grudzień – który zasiadł za manuałem organów. Wzajemne przenikanie się słowa mówionego z dźwiękiem instrumentów – które w mistrzowski sposób naśladowały szum potoku, czy też wyrażały smutek lub radość – w połączeniu z półmrokiem gnieźnieńskiej katedry sprawiły, iż nie było chyba osoby, która opuszczając jej mury nie czułaby się duchowo umocniona. – To, co dzisiaj usłyszeliśmy spowodowało, że po raz kolejny mogliśmy pochylić się w głębokiej zadumie nad życiem i posługiwaniem Ojca Świętego. Odnajdujemy dzisiaj ponownie naszego Wielkiego Rodaka, jako Pasterza Kościoła Powszechnego, ale też jako człowieka, którego doświadczenie wiary jest dla nas żywym przykładem – powiedział podsumowując czwartkowy koncert ks. abp Henryk Muszyński.
Zwieńczeniem programu artystycznego było odczytanie przez Jerzego Zelnika utworów literackich, których autorami są uczniowie gnieźnieńskich szkół. Były to wiersze napisane z okazji tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego.

MARCIN MAKOHOŃSKI

Polecamy