środa, 18 września 2019 r.

Pytanie o Chrystusa

Kilka dni trwały w Mogilnie i Dąbrówce obchody święta patronalnego ku czci bł. Karoliny Kózkówny, połączone z duchowymi przygotowaniami do przyszłorocznego, XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Ich pierwszy etap zatytułowano: ,,Pytanie o Chrystusa”. Sobotnie spotkanie młodych (20 listopada br.) poprzedziły uroczystości odpustowe w kaplicy w Dąbrówce: całodzienna adoracja eucharystyczna i Msza św., w czasie której homilię wygłosił ks. kan. Alojzy Święciochowski. Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych z mogileńskiego klasztoru wędrowało w pielgrzymce do bł. Karoliny ponad pięćdziesięciu młodych ludzi z Mogilna, Gniezna, Żnina i Bydgoszczy. Drodze towarzyszyło rozważanie różańcowe i konferencja ks. Jana Kwiatkowskiego. Pielgrzymów przywitał proboszcz miejscowej parafii – ks. Andrzej Panasiuk. Mszy św. w kaplicy pw. bł. Karoliny, przy jej relikwiach, przewodniczył ks. Radosław Orchowicz, diecezjalny duszpasterz młodzieży, a homilię wygłosił ks. Rafał Białek. Po Eucharystii mieszkańcy Dąbrówki zaprosili młodzież do domów. Kilka minut po osiemnastej rozpoczął się koncert grupy ,,Testimonium” z Raciborza, podczas którego do świętujących dołączył ks. bp Wojciech Polak. Później, przed kaplicą zapłonęło ogromne ognisko – okazja by się rozgrzać i posilić. Kiełbasy z ogniska, bigosu i gorącej herbaty starczyło dla wszystkich. W międzyczasie do młodzieży ze Żnina dołączył jej duszpasterz ks. Tomasz Rachowiecki. Wieczór zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez ks. Sławomira Bednarka i młodych z Bydgoszczy – najmocniejszy „koloński” akcent tego wieczoru.
Niedziela przyniosła z sobą mroźną pogodę – po jutrzni i śniadaniu wszyscy zgromadzili się przy pierwszej stacji mogileńskiej kalwarii. Rozważania przygotowali i prowadzili uczestnicy spotkania, z którymi modliła się wspólnie młodzież trzecich klas mogileńskiego Gimnazjum im. Ks. P. Wawrzyniaka. Około stuosobowa grupa uczestników Drogi Krzyżowej dotarła na koniec do kapliczki pw. Chrystusa Frasobliwego na Świerkówcu. Przy niej – na mrozie i śniegu – ks. Hubert Nowak odprawił Mszę św., która stała się XV stacją, dopełnieniem Drogi Krzyżowej przez spotkanie ze Zmartwychwstałym.
Dwudniowe spotkanie zakończyło się niedzielnym popołudniem – następny etap kolońskiej drogi, ,,Pytanie o prawdę”, planowany jest na sobotę i niedzielę 8 i 9 stycznia 2005 roku.

ks. Hubert Nowak

Polecamy