poniedziałek, 16 września 2019 r.

Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mogilnie

10 listopada br. parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mogilnie przeżywała niecodzienną uroczystość. Tego dnia bowiem ks. bp Bogdan Wojtuś dokonał uroczystego wprowadzenia do świątyni parafialnej relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Doczesne szczątki męczennika obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu zostały przekazane wspólnocie parafialnej przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. O sprowadzenie do Mogilna relikwii św. Maksymiliana zabiegał od dawna proboszcz parafii – ks. prałat Eugeniusz Jaworski. Zwracając się z prośbą do Ojców Franciszkanów o przekazanie relikwii napisał on m.in., iż św. Maksymilian Kolbe – wielki czciciel Niepokalanej znajdzie godne miejsce w kościele, któremu patronuje Matka Boża Nieustającej Pomocy. Ojciec Gwardian, Stanisław Piętka z Niepokalanowa, przychylając się do prośby, przekazał wspólnocie z Mogilna relikwie św. Maksymiliana Kolbego w postaci jego włosów oraz pismo, w którym czytamy: ,,Ku większej chwale Boga w Trójcy Jedynego oraz Niepokalanej Dziewicy Maryi Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie przekazuje relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego dla parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mogilnie”.
W każdą środę, po wieczornej nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, odprawiane jest teraz krótkie nabożeństwo modlitewne do św. Maksymiliana Kolbego, podczas którego wierni składają pocałunek na relikwiarzu, oddając w ten sposób cześć męczennikowi, który nie wahał się oddać życia za wiarę i drugiego człowieka.

Eugeniusz Łuczyszyn
Przewodniczący Rady Duszpasterskiej

Polecamy