czwartek, 19 września 2019 r.

,,Złoty Hipolit” dla ks. abp. Henryka Muszyńskiego

W dowód uznania i szacunku

Już po raz czwarty Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało statuetki ,,Złotego Hipolita” zasłużonym przedstawicielom kultury, nauki, gospodarki, polityki i Kościoła, nadając im jednocześnie godność ,,Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej”. W tym roku do szacownego grona laureatów dołączył m.in.: ks. abp Henryk Muszyński – Metropolita Gnieźnieński.
Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w sobotę, 27 listopada br., w sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Jak podkreślano, ,,Złoty Hipolit” to wyróżnienie przyznawane ludziom prawym, oddanym sprawie utrwalania wartości patriotycznych i moralnych oraz działającym na rzecz solidaryzmu społecznego i przywracania szacunku dla pracy służącej ogółowi. W tym roku, zgonie z decyzją Kapituły ,,Złotego Hipolita”, do grona tych wybitnych osobistości dołączyli: aktorka Krystyna Feldmann, filozof i publicysta Leszek Kołakowski, dziennikarz Jan Nowak Jeziorański, prawnik Zbigniew Radwański, reżyser Andrzej Wajda, ekonomista Andrzej Wituski oraz ks. abp Henryk Muszyński.
Odbierając statuetkę Metropolita Gnieźnieński przyznał skromnie, iż czuje się tym wyróżnieniem zaszczycony i jednocześnie onieśmielony. – Z Wielkopolską związany jestem zaledwie od trzynastu lat – mówił. – Wyznam jednak, że identyfikacja z tym miejscem przyszła mi bez trudu. Przede wszystkim ze względu na jego przebogate dziedzictwo, które jest przecież dziedzictwem wszystkich Polaków. Dziękując za wyróżnienie Arcybiskup Gnieźnieński wskazał również na postać Hipolita Cegielskiego. Jak powiedział, był to człowiek, który potrafił przekuć swoje ideały w czyn. Ideały te – dodał – są dziś nie tylko bardzo aktualne, ale i błogosławione.
Tegoroczna uroczystość wręczenia ,,Złotych Hipolitów” była czwartą z kolei. W poprzednich edycjach statuetkami uhonorowano m.in.: ks. kard. Józefa Glempa, Wandę Błeńską, ojca Mariana Żelazka, Stefana Stuligrosza oraz Władysława Bartoszewskiego. W roku 2001 pierwowzór ,,Złotego Hipolita” przyjął w darze także Ojciec Święty – Jan Paweł II.

BERNADETA GOZDOWSKA

Polecamy