wtorek, 18 lutego 2020 r.

Uroczystość Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha

U progu świętowojciechowego triduum

Kiedy podejmujemy refleksję nad życiem św. Wojciecha, dochodzimy niejednokrotnie do wniosku, iż obfitowało ono w szereg niepowodzeń i niezrealizowanych planów. Także misja wśród pogańskich Prusów, którą – pomimo niebezpieczeństw – podjął z prawdziwie ewangelicznym zapałem, zakończyła się jego męczeńską śmiercią. Świadectwo żarliwej wiary, świętości życia i nade wszystko męczeństwa biskupa z Pragi nie pozostało jednak bezowocne. Stał się bowiem św. Wojciech nie tylko Patronem Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ale również pierwszym Patronem Polski i Kościoła w naszej Ojczyźnie. Dzisiaj zaś mówi się o nim coraz częściej, jako o Patronie zjednoczonej Europy. Mimo przemijającego czasu, kult św. Wojciecha nigdy nie osłabł, a w ostatnich latach, za sprawą świętowojciechowych obchodów milenijnych (1997-2000) jakby odżył z nową mocą. Wymownym tego znakiem jest wprowadzona ponownie do kalendarza liturgicznego (w 2000 roku) uroczystość Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha, która przypada na dzień 22 października. Tegoroczne obchody tej uroczystości będą miały szczególny charakter, gdyż połączone zostały z triduum ku czci świętego biskupa-męczennika.

Wielu badaczy i znawców historii Kościoła od dawna podejmuje problem genezy uroczystości Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha. Pytanie o to, kiedy i w jaki sposób dokonano translacji, czyli wydobycia z grobu doczesnych szczątków świętego i umieszczenia ich w ołtarzu głównym przyszłej katedry, pozostaje nadal bez odpowiedzi. – W historycznych zapisach uroczystość ku czci św. Wojciecha, do której obecnie się przygotowujemy pojawia się dopiero w XII wieku – mówi ks. kan. dr Marian Aleksandrowicz, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. – Została ona również utrwalona w scenie siedemnastej słynnych Drzwi Gnieźnieńskich. Dawniej, w dzień obchodów tej uroczystości odbywało się posiedzenie generalne kapituły katedralnej. Był jednak w historii czas, kiedy to ważne święto zostało wykreślone z kalendarza liturgicznego. Dopiero dzięki usilnym staraniom księdza arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, znalazło ono ponownie (przed czterema laty) swoje miejsce pośród liturgicznych obchodów uroczystości przeżywanych corocznie przez Kościół Gnieźnieński.

Dziedzictwo św. Wojciecha
- Wznowiona uroczystość Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha w swoim założeniu jest w pierwszym rzędzie świętem Archidiecezji Gnieźnieńskiej – napisał w liście pasterskim, który odczytano we wszystkich świątyniach Archidiecezji dnia 10 października br., ks. Abp Henryk Muszyński. – Czcimy św. Wojciecha razem z całą Polską, ale właśnie jako wierni Archidiecezji Gnieźnieńskiej mamy wobec naszego Patrona szczególne powody do wdzięczności i równie wyjątkowe zobowiązania [...] Wzorem Ojca św. Jana Pawła II, wszyscy “nosimy w sobie dziedzictwo św. Wojciecha” i wszyscy mamy w stosunku do naszego Patrona szczególne zobowiązanie świadczenia o wierności Ewangelii na co dzień. Wejdźmy zatem za przykładem św. Wojciecha z krzyżem i Ewangelią w nowe tysiąclecie, niech ona oświetla drogi naszego życia, niech będzie dla nas źródłem nadziei i radości, abyśmy wzorem św. Wojciecha znajdowali w niej moc do mężnego świadectwa w codziennym życiu.

Z Trzemeszna do Gniezna
Tegoroczne obchody uroczystości Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha rozpoczną się w piątek, dnia 22 października br. uroczystą Mszą św. sprawowaną przez ks. abp. Henryka Muszyńskiego w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Wcześniej do Trzemeszna zostanie przewieziony relikwiarz głowy św. Wojciecha, z doczesnymi szczątkami świętego męczennika. – Relikwiarz ten znajduje się obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym i jest kopią skradzionego w 1923 roku, szczerozłotego relikwiarza, wykonanego w piętnastym wieku przez poznańskiego złotnika Jakuba Bartha – mówi ks. kan. Jan Kasprowicz, kustosz sanktuarium św. Wojciecha i proboszcz parafii katedralnej w Gnieźnie. – Nieprzypadkowo uroczystości rozpoczynają się w Trzemesznie. Tam bowiem – według XII-wiecznej tradycji - były przez pewien czas przechowywane relikwie. Przez cały sobotni dzień (23 października br.) przy relikwiach będą się modlić wierni z Trzemeszna i okolic. W niedzielny poranek (24 października br.) relikwie św. Wojciecha wraz z pielgrzymami z Trzemeszna przybędą do Gniezna. Gorąco zapraszamy wszystkich wiernych z Gniezna i okolic, aby zgromadzili się na gnieźnieńskim Rynku w niedzielę o godzinie 11.30, skąd w procesji z relikwiami przejdziemy do katedry, gdzie o godz. 12.00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Muszyńskiego.
Weźmy więc udział w świętowojciechowych uroczystościach – pisze w cytowanym już liście pasterskim ks. abp Henryk Muszyński – aby, nie tylko uczcić historyczne wydarzenie, ale dać świadectwo naszej wiary. Świadectwo, iż potrafimy nie tylko prosić o opiekę i wstawiennictwo biskupa-męczennika, ale przede wszystkim uczyć się od niego miłości i wierności Ewangelii na co dzień.

Marcin Makohoński

Polecamy