poniedziałek, 23 września 2019 r.

Komunikat Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego z okazji peregrynacji Urny z relikwiami św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Na prośbę Warszawskiej i Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych oraz za zgodą Episkopatu Polski, w dniach od 1 maja do 15 sierpnia br. odbywa się w Polsce peregrynacja Urny z relikwiami św. Teresy od Dzieciątka Jezusa.
Św. Teresa, jedna z najbardziej znanych świętych naszych czasów, urodziła się 2 stycznia 1873 r. we Francji. Była najmłodszym z dziewięciorga dzieci. W szesnastym roku życia za specjalnym pozwoleniem papieża Leona XIII, wstąpiła do Karmelu, w którym przebywały już jej dwie starsze siostry. Teresa zmarła na gruźlicę w wieku zaledwie 24 lat. Jan Paweł II ogłosił Małą Teresę Doktorem Kościoła i zaznaczył, że jej przykład zatrzymywania się na małych, ale ważnych sprawach, może pomóc w przekraczaniu racjonalizmu i pragmatyzmu dzisiejszej kultury i cywilizacji dążącej do sukcesu.
W ciągu swego zakonnego życia św. Teresa pisała w ukryciu dziennik duchowy, znany dziś po nazwą „Dzieje Duszy”, w którym tak opisuje swoją drogę do świętości poprzez trudy codziennego życia: „Niepodobna mi stać się wielką, powinnam więc znosić się taką, jaką jestem ze wszystkimi swymi niedoskonałościami; chcę jednak znaleźć sposób dostania się do nieba jakąś małą drogą, bardzo prostą i bardzo krótką, małą drogą zupełnie nową”. Teresa poszukiwała wciąż swego osobistego powołania, które w końcu odkryła i określiła w ten sposób: „Nareszcie znalazłam swoje powołanie, moim powołaniem jest miłość. Tak, znalazłam swoje miejsce w Kościele. W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością, w ten sposób będę wszystkim i moje marzenie zostanie spełnione”.
Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus w naszej Archidiecezji przebywać będą 9 i 10 lipca br. Centralne uroczystości rozpoczną się 9 lipca o godz.10.00 powitaniem Urny z Relikwiami przed Rezydencją Arcybiskupów Gnieźnieńskich i procesją do Katedry. W samo południe zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Pobyt Relikwii w Katedrze zakończy się Godziną Miłosierdzia, a po niej nastąpi pożegnanie i przejazd samochodu – kaplicy do klasztoru Sióstr Karmelitanek w Gnieźnie. W niedzielę, 10 lipca Urna z Relikwiami św. Teresy zostanie przewieziona najpierw do Mogilna, a potem do Kruszwicy. Szczegółowy program peregrynacji w tych miastach podadzą miejscowi duszpasterze.
Pragnę gorąco zachęcić dzieci, młodzież, członków Żywego Różańca i wszystkich wiernych do udziału w tych uroczystościach, a na owocne ich przeżywanie wszystkim z serca błogosławię.
Arcybiskup
Metropolita Gnieźnieński
Henryk Józef Muszyński
Gniezno 20 czerwca 2005 r.

Polecamy