wtorek, 25 czerwca 2019 r.

Srebrny jubileusz

Parafia pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie obchodzi w tym roku 25. rocznicę powstania. Główne uroczystości jubileuszowe, pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Muszyńskiego, odbyły się w ubiegłą niedzielę 5 czerwca br.

Charakterystyczna, żółta bryła kościoła pw. bł. Bogumiła wpisała się trwale w architekturę gnieźnieńskiego osiedla Ustronie. Chociaż ciągle mówi się o nim jako o „nowym kościele”, to jednak tutejsza wspólnota parafialna liczy sobie już 25 lat.
- Raduję się dzisiaj patrząc na tę świątynię, nie tylko tę materialną, ale przede wszystkim tę żywą, duchową, którą tworzycie – powiedział do zgromadzonych na uroczystości jubileuszowej ks. abp Henryk Muszyński. – Dziękuję tej wspólnocie, za to, że możemy tu doświadczać bliskości Boga, a przez to również bliskości człowieka.

Wczoraj i dziś...
Początki parafii sięgają roku 1979, kiedy to ks. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski utworzył na nowo powstającym osiedlu Tysiąclecia pierwszy samodzielny ośrodek duszpasterski. W lipcu 1980 roku ks. bp. Jan Michalski dokonał poświecenia placu budowy pod nowy kościół, a 15 września tego samego roku została erygowana nowa parafia pw. bł. Bogumiła, której proboszczem mianowano ks. Stanisława Pietrzaka.
W pierwszych latach wierni modlili się w tymczasowej, drewnianej kaplicy, realizując jednocześnie z zapałem dzieło budowy nowego kościoła.
Na efekty tych prac nie trzeba było długo czekać, gdyż pierwsza Msza św. w znajdującej się jeszcze w stanie surowym świątyni odbyła się na Boże Narodzenie 1986 r. – Wszystkie prace związane z budową naszego parafialnego kościoła wykonywaliśmy systemem gospodarczym. Jest więc ta świątynia owocem bezinteresownej, ofiarnej pracy, a także hojności i szczodrobliwości naszych parafian – mówi ks. kanonik Stanisław Pietrzak.
Dziś wierni mają do dyspozycji dwupoziomowy kościół, w którym może się pomieścić ok. 3000 osób, dla których przygotowano 600 miejsc siedzących. Na przykuwający uwagę odwiedzających tę świątynię monumentalny ołtarz główny, zużyto prawie pięćset metrów kwadratowych marmuru. Równie piękne są witraże znajdujące się w świątyni, które zostały wykonane z około 17.500 małych kolorowych elementów.
Dzięki pomocy parafian udało się już ukończyć wystrój wnętrza kościoła, a obecnie trwają prace przy placu okalającym świątynię, na którym już wkrótce powstanie parking.
Każda wspólnota parafialna, co wyraźnie podkreśla ks. kan. Stanisław Pietrzak, to nie tylko budynek świątyni, ale przede wszystkim żywy Kościół zbudowany z konkretnych ludzi, którzy nie przez przypadek w tej właśnie wspólnocie odnajdują się niczym w jednej rodzinie, by wspólnie oddawać cześć i chwałę Bogu, podejmować trud własnego uświęcania i włączać się w misję apostolską Kościoła. Dowodem na to są m.in. działające prężnie w parafii ruchy, stowarzyszenia i organizacje katolickie. Mówiąc o zorganizowanych formach działalności apostolskiej wiernych świeckich w parafii ks. kan. Pietrzak podkreśla szczególnie działalność Kółka Misyjnego, które bardzo aktywnie pracuje już od 10 lat. Swoją długą i bogatą tradycję ma także pielgrzymkowa grupa biało-czarna, która każdego roku pod koniec lipca wyrusza z Gniezna na Jasną Górę.
Ksiądz kan. Stanisław Pietrzak nie ukrywa, iż w praca w parafii, która buduje swoją świątynię nie należy do łatwych, gdyż wiąże się z szeregiem dodatkowych obowiązków. Niemniej jak podkreśla, nigdy nie odczuwał ciężaru tej pracy. Zawsze należy widzieć dobre jej strony, a wtedy człowiek odczuwa wiele radości zarówno z małych, jak i większych sukcesów.
Lucyna Muniak

Polecamy