poniedziałek, 23 września 2019 r.

Blisko 1200 sztuk mebli i sprzętu gospodarstwa domowego trafiło do ubogich

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wydała w tym roku potrzebującym blisko 1200 sztuk odnowionych mebli oraz używanego, ale sprawnego sprzętu RTV i AGD. Z pomocy tej skorzystało, jak dotąd, prawie 850 rodzin.

To o połowę więcej niż w roku ubiegłym – informuje Dawid Krówczyński, kierownik Centrum Pomocy Bliźniemu gnieźnieńskiej Caritas, w którym sprzęt jest odnawiany i wydawany potrzebującym. Liczba ta z całą pewnością jeszcze wzrośnie, jesteśmy jednak przygotowani, by sprostać zapotrzebowaniu – dodaje.

Używane meblościanki, tapczany, krzesła, pralki, lodówki i inne sprzęty gospodarstwa domowego Caritas pozyskuje od tych, którzy zamierzają wymienić je na nowe. W Centrum są one naprawiane, odnawiane i za symboliczne kwoty wydawane potrzebującym, którzy okażą skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej lub parafii, na której terenie zamieszkują. Nie są one bezwzględnie konieczne, niemniej dzięki nim mamy pewność, że pomagamy najbardziej potrzebującym – tłumaczy Dawid Krówczyński.

W warsztacie i magazynach gnieźnieńskiego Centrum Pomocy Bliźniemu pracuje kilkanaście osób: wolontariusze, stażyści, osoby odbywające zasadniczą służbę wojskową oraz więźniowie zatrudnieni na podstawie umowy z Zakładem Karnym w Gębarzewie. W placówce działa także Jadłodajnia dla osób bezdomnych i ubogich, wydawana jest odzież i żywność z nadwyżek unijnych oraz realizowany program wychodzenia z bezdomności i walki z uzależnieniem.

Bernadeta Gozdowska

Polecamy