poniedziałek, 16 września 2019 r.

Nastrojowo w podziemiach

W piątek, 9 grudnia br., w scenerii romańskich reliktów zachowanych w podziemiach gnieźnieńskiej katedry odbyło się kolejne spotkanie z poezją i muzyką renesansową.

Nie po raz pierwszy podziemia Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie były miejscem, gdzie zaprezentowano twórczość doby renesansu. Stanowiły tło dla bajek Ignacego Krasickiego, a także utworów Andrzeja Krzyckiego. W piątkowy wieczór rozbrzmiały tam wersety Jana Kochanowskiego, recytowane przez aktorów przez aktorów gnieźnieńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry oraz recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury. Słowom towarzyszyła renesansowa muzyka Wacława z Szamotuł oraz Mikołaja Gomółki w wykonaniu chóru męskiego „Szpaki” pod dyrekcją Wiesława Kisera oraz chóru gnieźnieńskiej Szkoły Muzycznej. - W każdym z nas drzemie potrzeba ubogacania duchowego – tłumaczy ideę spotkań ks. kan. Jan Kasprowicz. – Organizujemy spotkania z poezją i muzyką wychodząc na naprzeciw tym potrzebom.
Proboszcz parafii katedralnej zapewnia, że nie jest to ostatnie wydarzenie kulturalne w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Już w niedzielę 18 grudnia br., odbędzie się Koncert – Misterium w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II „Jezu ufam Tobie”. Organizatorzy wieczorów poetyckich planują także kolejne spotkanie z poezją i tym razem zamierzają sięgnąć do twórczości współczesnej, a konkretnie wierszy ks. Jana Twardowskiego.


Lucyna Muniak

Polecamy