wtorek, 17 września 2019 r.

Nowości ,,Gaudentinum”

Prymasowskie Wydawnictwo ,,Gaudentinum” przygotowało reprint książki ,,Katedra gnieźnieńska” autorstwa nks. Ignacego Polkowskiego z 1874 roku. Wśród nowości wydawniczych znajduje się także książka abp. Henryka Muszyńskiego ,,Znak pociechy i niezawodnej nadziei”, album Marka Czarneckiego ,,Szlak Piastowski w panoramach” oraz multimedialny przewodnik po katedrze gnieźnieńskiej. Spotkanie promujące powyższe publikacje odbyło się 16 grudnia w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.

Reprint najstarszej monografii traktującej o katedrze gnieźnieńskiej ks. Ignacego Polkowskiego jest wierną kopią oryginału z 1874 roku. Zawiera 18 drzeworytów i 24 tabele fotograficzne, ukazujące Bazylikę Prymasowską sprzed ponad stu i więcej lat. Zachowany został także nieco archaiczny dla współczesnego człowieka, ale jakże piękny i bogaty język, którym posługiwał się autor. Jak mówiła podczas spotkania promującego publikacje dr Elżbieta Urbaniak z Muzeum Początków Państwa Polskiego, wydany przez ,,Gaudentinum” reprint ,,Katedry gnieźnieńskiej” zachowuje dla potomności niezwykle cenną książkę, która w oryginale zachowała się tylko w kilku egzemplarzach.

Panoramicznie i multimedialnie

Wśród prezentowanych nowości znalazł się także album fotografika Marka Czarneckiego, który zatrzymał w kadrze najstarsze, najciekawsze i najpiękniejsze zabytki i zakątki Szlaku Piastowskiego. Znaleźć w nim można m.in. panoramiczne zdjęcia wiekowych kościołów, grodziska w Biskupinie oraz kolei wąskotorowej w Wenecji. Album jest drugą tego typu publikacją wydaną przez ,,Gaudentinum”. Pierwsza zawierała panoramiczne zdjęcia katedry gnieźnieńskiej oraz Gniezna. Jak przyznał Marek Czarnecki, zdjęcia do nowego albumu ,,Szlak Piastowski w panoramach” wykonał w tej samej konwencji, niemniej zmienił się ich układ na stronach. - Mam nadzieję, że dzięki temu będą one jeszcze bardziej czytelne i pozwolą oglądającym je osobom poczuć klimat i urok miejsc, które fotografowałem – dodał autor.
Wiele pochlebnych opinii zebrał także multimedialny przewodnik po gnieźnieńskiej katedrze, który – jak zapewniał ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego i autor wykorzystanych na CD tekstów – jest pierwszą, tak starannie przygotowaną prezentacją umożliwiającą zwiedzanie obiektu sakralnego przy użyciu komputera. Dzięki zastosowaniu panoram sferycznych, można przenosić się w dowolne miejsce Bazyliki, a doskonałej jakości zdjęcia pozwalają na obejrzenie wszystkich detali. Innymi słowy, zwiedzający czuje się tak, jakby rzeczywiście znajdował się we wnętrzu gnieźnieńskiej katedry i wraz z narratorem przemierzał kolejne kaplice, które na co dzień są dla turystów zamknięte.

Znak pociechy…

Podczas spotkania promującego nowości wydawnicze ,,Gaudentinum” zaprezentowano także najnowszą książkę abp. Henryka Muszyńskiego pt. ,,Znak pociechy i niezawodnej nadziei”, będącą zbiorem wygłoszonych przez niego homilii poświęconych Maryi. Publikacja podzielona jest na pięć części, z których pierwsza ukazuje miejsce i rolę Maryi w tajemnicy zbawienia, druga dotyczy obecności Maryi w tajemnicy Kościoła, trzecia zaś wskazuje na niektóre aspekty tej obecności, widoczne w kulcie maryjnym różnych sanktuariów. W czwartej części zawarto homilie noworoczne wygłoszone w Święto Bożej Rodzicielki Maryi, w piątej natomiast kazania poświęcone modlitwie różańcowej. Jak napisał w przedmowie redaktor książki, ks. dr Mirosław Jasiński czytając wspomniane referaty, kazania i homilie poświęcone Maryi możemy radośnie otworzyć się na Jej bliskość i dobroć bez lęku przed fałszywym sentymentalizmem i bez obawy pogrążenia się w micie. Nie spotkamy tu Maryi ,,z gipsu i plastiku”, a Maryję żywą!

Bernadeta Gozdowska

Polecamy