środa, 29 stycznia 2020 r.

Święty Wojciech będzie patronem jednoczącej się Europy

- Główny patron Polski, święty Wojciech, zostanie prawdopodobnie ogłoszony patronem jednoczącej się Europy - poinformował KAI metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński w przededniu dorocznych uroczystości odpustowych ku czci Męczennika, które w sobotę i niedzielę odbędą się w Gnieźnie z udziałem Episkopatu Polski.

Uchwałę, żeby wystąpić to Stolicy Apostolskiej o ogłoszenie św. Wojciecha patronem jednoczącej się Europy, przyjął już Episkopat Polski. "Zabiegam u zainteresowanych Episkopatów, aby poparły ten wniosek. Mamy już pozytywną odpowiedź z Rosji, Czech, Węgier i Niemiec. Sądzę, że podobnie postąpią również włoscy biskupi Jeśli tyle konferencji poprze naszą propozycję, to widzę możliwość, że święty Wojciech zostanie jeszcze jednym patronem naszego kontynentu" - mówi abp Muszyński.
Zdaniem metropolity, "to co się dzieje na Starym Kontynencie jest owocem wstawiennictwa świętego Wojciecha". "To za jego czasów, czyli tysiąc lat temu dokonało się pierwsze poszerzenie Europy metodami pokojowymi, a nie przez podboje. Po tysiącu latach historia zatoczyła jakby wielkie koło, gdyż Europa znów się jednoczy" - uważa abp Muszyński.
Metropolita zaznaczył zarazem, iż istnieje "zasadnicza różnica" między czasami, w których żył Święty, a współczesną Europą. "Wtedy spoiwem Europy było chrześcijaństwo, a dzisiaj przestało nim być. Ale Wojciech ma wciąż do spełnienia wielką misję, gdyż uczy, iż nie da się zbudować prawdziwej wspólnoty bez pewnego minimum moralnych wartości, które scalą ludzi. Dlatego Ojciec Święty Jana Paweł II nazwał kiedyś świętego Wojciecha "patronem jednoczącej się coraz pełniej Europy" - podkreślił abp Muszyński.
Według metropolity, "nie ma drugiego takiego świętego, którego kult byłby tak rozpowszechniony w Europie jak kult świętego Wojciecha". "Zaczyna się od Czech, czyli miejsca jego pochodzenia, później przychodzą Niemcy - gdzie zdobył wykształcenie, dalej Włochy przez klasztor benedyktynów i konsekrację w Weronie. Wojciech łączy także inne kraje: Węgry, Słowenię, Austrię, Polskę i Rosję poprzez Kaliningrad, w którego być może okolicach poniósł męczeńską śmierć" - mówi metropolita gnieźnieński.
Na pytanie KAI: jaki jest powód, by Europa otrzymała kolejnego patrona, abp Muszyński odparł: "Mamy patronów albo Zachodniej Europy, jak św. Benedykt albo Wschodniej - jak święci Cyryl i Metody. Mamy św. Brygidę, która łączą kraje protestanckie i św. Edytę Stein, która łączy Żydów. Natomiast nie mamy jednego patrona, który byłby patronem coraz pełniej jednoczącej się Europy".
Gnieźnieński arcybiskup przestrzegł zarazem, by "nie mylić Unii Europejskiej z całą Europą". "Chodzi o to, byśmy po raz drugi nie zrobili tego samego błędu, kiedy w czasach «żelaznej kurtyny» cały Zachód mówił o Europie, a myślał tylko o Europie zachodniej" - podkreślił abp Muszyński.
Święty Wojciech urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Czech, przybył do Gniezna na dwór polskiego księcia Bolesława Chrobrego. Stamtąd udał się z wyprawą misyjną na zamieszkujących Pomorze pogańskich Prusów, gdzie 23 kwietnia 997 roku poniósł męczeńską śmierć. Chrobry wykpił ciało Wojciecha i pochwał je z honorami w gnieźnieńskiej katedrze, a dwa lata później papież Sylwester II kanonizował go.
W roku 1000., w czasie pielgrzymki do grobu Męczennika niemieckiego cesarza Ottona III i przybyłego z Rzymu papieskiego legata, św. Wojciech został obrany patronem utworzonej wówczas w Gnieźnie pierwszej polskiej metropolii kościelnej, której podlegały biskupstwa w Kołobrzegu, Krakowie i Wrocławiu. Do grobu św. Wojciecha pielgrzymował dwukrotnie w czasie swego pontyfikatu papież Jan Paweł II: w 1979 i 1997 roku.
Pierwszym patronem Europy papież Paweł VI mianował w 1964 roku św. Benedykta - założyciela zakonu benedyktynów i twórcy życia monastycznego w Europie Zachodniej. W 1980 roku Jan Paweł II współpatronami Europy ogłosił świętych Cyryla i Metodego, którzy w IX wieku podjęli się misji ewangelizacyjnej wśród Słowian. Sześć lat temu współpatronkami Europy zostały: żyjące w średniowieczu św. Katarzyna ze Sieny i św. Brygida Szwedzka oraz zamordowana przez hitlerowców w Auschwitz św. Edyta Stein - Żydówka, która przyjęła katolicyzm i wstąpiła do zakonu karmelitanek.

zas / Gniezno

Polecamy