wtorek, 28 stycznia 2020 r.

W Gnieźnie rozpoczął się odpust ku czci św. Wojciecha

- Nieszporami w gnieźnieńskiej katedrze rozpoczęły się w sobotę wieczorem dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci świętego Wojciecha, głównego patrona Polski. W kazaniu biskup włocławski, Wiesław Mering wezwał wiernych do podążania drogą świętości, jaką kierowali się święty Wojciech i papież Jan Paweł II.

„Święty Wojciechu, nasz patronie, naucz nas, dodaj odwagi, przypominaj, że mamy wejść na drogę świętości. Dodaj nam mocy i siły, naucz nas wcielania w życie wskazówek naszego wielkiego Rodaka, Jana Pawła II. Niech wychodząc z tego świętego zgromadzenia, wychodzimy silni przekonaniem, że jest to powołanie i droga każdego z nas” – wołał biskup Mering.
Po kazaniu metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński poświęcił płaszcze dla pięciu nowych członków Towarzystwa św. Wojciecha, propagującego kult swego patrona i zajmującego się działalnością charytatywną.
Relikwie Świętego przeniesiono po nieszporach w uroczystej procesji do kościoła św. Michała Archanioła. W prowadzonej o zmierzchu przez biskupa kaliskiego, Stanisława Napierałę ulicami gnieźnieńskiej Starówki procesji podążało kilkunastu biskupów, księża, siostry zakonne i setki wiernych, wśród których byli również pielgrzymi z Czech – skąd ponad 1000 lat temu przybył do Polski biskup Wojciech i podczas misyjnej wyprawy do pogańskich Prusów w 997 roku poniósł męczeńską śmierć. Srebrną trumienkę z relikwiami Męczennika nieśli na ramionach przybyli do Gniezna górale.
W kościele św. Michała Archanioła – gdzie według tradycji miał się zatrzymać orszak z ciałem zabitego przez pogan Wojciecha – przy relikwiach patrona Polski odbyło się całonocne czuwanie modlitewne. W niedzielę rano przeniesione one zostaną na znajdujący się u podnóża katedry Plac św. Wojciecha, gdzie przy ołtarzu polowym były metropolita wrocławski, kardynał Henryk Gulbinowicz odprawi uroczystą Sumę odpustową.

zas (KAI)

Polecamy