wtorek, 28 stycznia 2020 r.

W hołdzie Janowi Pawłowi II

W wielu kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej muzyką i słowem uczczono pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II. W koncertach uczestniczyli artyści zarówno z Polski jak i zagranicy.

Pierwszy z koncertów poświęconych Ojcu Świętemu odbył się 10 kwietnia br. w murach katedry gnieźnieńskiej. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się artyści z Francji: Gilles Pellegrini – trębacz i Jean-Michel Cazenave – organista. Mimo tego, iż znani są oni jako muzycy grający bardzo szeroki repertuar – począwszy od muzyki klasycznej, aż po muzykę jazzową i rozrywkową – tym razem w ich interpretacji można było usłyszeć najpiękniejsze utwory muzyki sakralnej i poważnej. Obok dzieł mistrzów baroku i klasycyzmu wykonali oni również własne kompozycje. W koncercie, obok gości z Francji, udział wzięła także gnieźnianka – Katarzyna Kurpiewska, sopran. Występom artystów towarzyszyła kwesta, z której dochód został przeznaczony na rzecz dzieci z niepełnosprawnością umysłową z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gnieźnie.
Kolejne koncerty, które poświęcone zostały Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II odbyły się w niedzielne popołudnie i wieczór, 17 kwietnia br. W katedrze gnieźnieńskiej wystąpił Zespół Pieśni Dawnej Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją Jana Lacha oraz Kameralny Zespół Męski „Szpaki”, który poprowadził Wiesław Kisera. W kościele garnizonowym w Gnieźnie zaprezentowali się natomiast artyści zespołu „Piąta Pieczęć”.
Ci, którzy nie dotarli na wspomniane koncerty, a pragną posłuchać wspaniałej muzyki mogą przyjść do Bazyliki Prymasowskiej w niedzielę, 24 kwietnia br., gdzie o godz.19.00 odbędzie się koncert pt. „Muzyczne skarby Wielkopolski” inaugurujący cykl prezentacji
muzyki XVII i XVIII wieku.

Marcin Makohoński

Polecamy