wtorek, 14 lipca 2020 r.

Integracyjnie z Caritas

Już po raz trzeci, w sobotę 19 października br., Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zorganizowała Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.

Tak jak poprzednie tego typu imprezy, również i tegoroczna miała charakter festynu integracyjnego. Do Gniezna przybyły osoby chore i niepełnosprawne, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej oraz członkowie stowarzyszeń skupiających osoby niepełnosprawne z terenu archidiecezji gnieźnieńskiej. – Celem festynu jest przede wszystkim aktywizacja środowiska osób niepełnosprawnych – mówi ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej – Chodzi o to, aby wyszli z domu, spotkali się i oderwali od codziennych problemów i trosk.

„Pomocna Dłoń”
III Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych rozpoczął się od wręczenia nagród „Pomocna Dłoń”. Gnieźnieńska Caritas przyznaje tę nagrodę od 2004 roku, honorując w ten sposób osoby i instytucje, które wspierają działalność charytatywną na terenie naszej archidiecezji. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: sponsoring, współpraca oraz świadectwo Caritas.
W tym roku nagrodzeni zostali: w kategorii sponsoring - Galeria Gniezno; w kategorii współpraca z Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej – aukcyjny portal internetowy Allegro.pl; w kategorii świadectwo Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej -Parafialny Zespół Caritas z parafii pw. św. Radzyma Gaudentego.

Koncert, zabawa, grochówka
W ramach sobotniego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych zorganizowane zostały również wystawy i kiermasze prac wykonane przez podopiecznych placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Na wystawach można było obejrzeć wykonane przez nich obrazy, rysunki, gobeliny oraz rzeźby, a na scenie w auli podziwiać również ich talenty muzyczne i teatralne. Zwyczajem lat poprzednich, dla najmłodszych dzieci przygotowano specjalny kącik zabaw, a dla wszystkich uczestników zorganizowano gry i zabawy sportowe oraz przejazdy bryczką. Dużą popularnością cieszyła się także loteria fantowa, z której dochód przeznaczony zostanie na rzecz pomocy osobom chorym. Dzięki podobnym loteriom w poprzednich latach udało się między innymi zakupić sprzęt rehabilitacyjny oraz stworzyć stanowisko komputerowe dla osób niepełnosprawnych w Ośrodku Miłosiernego Samarytanina w Gnieźnie. Zysk z tegorocznej loterii fantowej zostanie przeznaczony na zakup elektrycznych wózków inwalidzkich.

Lucyna Muniak

Polecamy