wtorek, 14 lipca 2020 r.

Uczyńcie to przedmiotem waszej dumy

Do tego szczególnego wydarzenia społeczność uczniowska, nauczyciele oraz miejscowy proboszcz, ks. prałat Marian Kozłowski przygotowywali się niezwykle starannie już od wielu miesięcy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego w kościele pw. św. Mikołaja w Ujściu.
W Eucharystii, obok tłumnie zgromadzonych uczniów, ich rodziców i nauczycieli udział wzięli parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich i miejskich.
- Nadać imię, to znaczy zaistnieć – mówił w homilii abp Henryk Muszyński. – Tutejsza szkoła podstawowa otrzymuje imię Ojca Świętego Jana Pawła II, człowieka, kapłana, biskupa, następcy św. Piotra – uznawanego powszechnie za największy autorytet moralny. Uczyńcie to przedmiotem waszej dumy. Nie zapominajcie jednak o wynikających z tego faktu zobowiązaniach. Niech postać, życie i dzieło Jana Pawła II będzie dla was źródłem i inspiracją do owocnej pracy dla dobra Ojczyzny i Kościoła – zaapelował Arcybiskup Gnieźnieński, który dokonał także poświęcenia sztandaru szkoły.
Po Eucharystii ze śpiewem na ustach uczestnicy uroczystości przeszli do ujskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.
Przedstawiciele Rady Miejskiej w Ujściu przekazali ufundowany przez nich sztandar Szkoły na ręce dyrektora placówki Ryszarda Wielgosza, a uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Po raz pierwszy wykonali także nowy hymn szkoły. W dalszej części dzieci zaprezentowały przedstawienie oparte na motywach twórczości Karola Wojtyły, które zostało zatytułowane: „Dziś wypłyniemy już razem” Uroczystości zakończyły się poświęceniem tablicy pamiątkowej zawieszonej na szkolnym korytarzu. Widnieją na niej słowa Ojca św. Jana Pawła II „Każde dziecko jest słońcem, które wschodzi”.

Lucyna Muniak

Polecamy