poniedziałek, 13 lipca 2020 r.

Wolność trudna i wymagająca

Już od szesnastu lat obchody narodowego Święta Niepodległości mają bardzo uroczysty charakter i odbywają się niemalże w każdej miejscowości. Msze św. w intencji Ojczyzny, apele przy pomnikach poległych, okolicznościowe koncerty i widowiska pozwalają uchronić od zapomnienia pamięć o przełomowych wydarzeniach w historii Polski, a jednocześnie kształtują patriotyczne postawy i to nie tylko wśród najmłodszych. Tegorocznym obchodom Święta Niepodległości w Gnieźnie przewodniczył abp Henryk Muszyński.

11 listopada 1918 roku w Compiegne, w północnej Francji podpisano zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Dla Polski, która od 123 lat nie istniała na mapie Europy, dzień ten przynosił oczekiwaną wolność i niepodległość. Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia dzień 11 listopada stał się od 1937 roku oficjalnym świętem narodowym. Po zakończeniu II wojny światowej, władze komunistyczne czyniły wszystko, by wymazać z pamięci Polaków pamiętną datę, a wszelkie próby obchodów tego święta bezwzględnie tłumiły. Do kalendarza świąt państwowych dzień 11 listopada powrócił dopiero w przełomowym 1989 roku.
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gnieźnie rozpoczęły się tradycyjnie w Bazylice Prymasowskiej. Uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny przewodniczył abp Henryk Muszyński. – Dzisiaj wspólnie dziękujemy Dobremu Bogu za dar wolności, jakim może się cieszyć nasza umiłowana Ojczyzna – mówił w homilii Arcybiskup Gnieźnieński. – Nie wolno nam jednak zapominać, że wolność, która jest dzisiaj naszym doświadczeniem, była dla wielu pokoleń szczytem marzeń i została okupiona najwyższą ceną. Te dziejowe doświadczenia są dla nas ważnym zobowiązaniem. Musimy mądrze wykorzystać dar wolności, która jest trudna i wymagająca. Wolność zobowiązuje każdego z nas do obywatelskiej odpowiedzialności i solidarnego wysiłku na rzecz wspólnego dobra. Dzisiaj, kiedy Polska jest częścią zjednoczonej Europy, tym bardziej musimy czuć się Polakami, chrześcijanami i katolikami. Troszcząc się należycie o zachowanie naszej tożsamości, musimy najpierw dostrzegać i eliminować zagrożenia prawdziwej wolności, które tkwią w nas samych. Uczmy się przełamywać bezradność, zagubienie, beznadzieję, marazm i apatie, odrzućmy egoizm i prywatę, bo tylko poprzez zwycięstwo moralne możemy w pełni docenić znaczenie prawdziwej wolności.
Po uroczystej Mszy św. mieszkańcy Gniezna złożyli kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, gdzie odbył się uroczysty apel. W podobny sposób uczczono pamięć poległych w obronie naszej Ojczyzny w wielu parafiach naszej archidiecezji. Składając wiązanki kwiatów przy pamiątkowych tablicach i zapalając znicze na grobach żołnierzy, oddano hołd tym wszystkim, którzy dla wolnej Ojczyzny oddali swoje życie.

Marcin Makohoński

Polecamy