czwartek, 4 czerwca 2020 r.

55 lat kapłańskiej posługi

- Wśród wielu dni kapłańskiego życia jest jeden bardzo szczególny. Każdego roku, w tym właśnie dniu dziękuje się Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar kapłaństwa – mówił podczas uroczystej Mszy św., sprawowanej 20 lutego br. w kościele pw. św. Floriana w Żninie, ks. kan. Edmund Ruta. Wraz ze swoim kolegą kursowym – ks. Mikołajem Demidowiczem dziękowali oni Bogu za 55-lat kapłańskiego życia.

Kiedy 19 lutego 1950 roku przyjmowali święcenia kapłańskie z rąk ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski, było ich 26. Większość z nich odeszła już z tego świata. Dziś żyje jeszcze sześciu. Są rezydentami przy parafiach lub mieszkają w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.
Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w żnińskiej farze nie brakowało słów podziękowań oraz życzeń zdrowia i pogody ducha, a nade wszystko Bożego błogosławieństwa. Eucharystię sprawowali dostojni jubilaci, a Słowo Boże wygłosił ks. kan. Tadeusz Nowak, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Żninie. – Gorąco dziękujemy dzisiaj Bogu za dar kapłaństwa księży jubilatów, którzy są wśród nas – mówił ks. kan. Tadeusz Nowak. – Trudno prostymi słowami wypowiedzieć to, co przeżywa się w sercu. Słyszymy przecież nieraz złe słowa o kapłanach. Wasze życie jest zaprzeczeniem tego, o co niejednokrotnie świat obwinia kapłanów. Zaprzeczacie świadectwem swego pięknego, ofiarnego i żarliwego kapłańskiego życia.
W żnińskiej farze nie zabrakło również delegacji, które na jubileuszową Mszę św. przybyły z miejscowości, gdzie dostojni jubilaci byli przed laty proboszczami. Mimo przemijających lat nie zapomniano tam o dobrych kapłanach.

MARCIN MAKOHOŃSKI

Polecamy