poniedziałek, 25 maja 2020 r.

„Tobie powierzam mą drogę”

W dniach 13-15 maja br. w Europejskim Centrum Spotkań Wojciech-Adalbert w Mogilnie odbyło się kolejne spotkanie młodzieży, która od kilku już miesięcy przygotowuje się do udziału w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii. Zgromadzeni w mogileńskim klasztorze młodzi ludzie zastanawiali się wspólnie nad tym, jak rozumieć sens słowa „powołanie” oraz stawiali sobie pytania dotyczące własnego życia i związanych z nim najważniejszych wyborów.

Miejscem kolejnego przystanku w drodze do Kolonii była tym razem parafia pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie, a mottem wspólnego spotkania stały się słowa św. Gianny Beretta Molla: „Dzień, w którym przyjdzie umrzeć, aby wypełnić swoje powołanie, będzie najpiękniejszym dniem życia". Zgromadzona w mogileńskim klasztorze młodzież w skupieniu rozważała i dyskutowała o sensie chrześcijańskiego powołania, przyglądając się po kolei: powołaniu do kapłaństwa, powołaniu do życia konsekrowanego, powołaniu do małżeństwa i powołaniu do życia w samotności.
Głównym punktem trzydniowego spotkania była „Noc Czuwania”, która rozpoczęła się w wigilię Zesłania Ducha Świętego. – Szukając odpowiedzi na pytanie, które Chrystus kieruje do każdego z nas, o nasze powołanie, spoglądamy dziś na Giannę Beretta Molla – mówił do młodzieży ks. bp Wojciech Polak. – Ona odnalazła swoje powołanie. Ukazała nam niezwykłą miłość matki i jednocześnie niezwykłą miłość życia, której korzenie tkwią w Bogu. Droga powołania, jakakolwiek by ona nie była, wiąże się z poważną decyzją. Trzeba odważnie powiedzieć Bogu: Tobie powierzam mą drogę, mą przyszłość. Odkrywając swoje powołanie, odpowiadamy sobie na pytanie: do czego mnie Bóg wzywa? Wszyscy jesteśmy przecież powołani do naśladowania Chrystusa, a Chrystus potrzebuje mężczyzn i kobiet..., potrzebuje was. Waszego zamyślenia, waszej modlitwy, waszego świadectwa.
Jak powiedział ks. Hubert Nowak, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie, nocne czuwanie to dobry czas, aby porozmawiać i zastanowić się wspólnie nad różnymi drogami ludzkiego życia. Przed podjęciem pogłębionej refleksji czyta się fragmenty Ewangelii, które ukazują biblijne rozumienie każdej z czterech dróg chrześcijańskiego powołania. Następnie – po krótkich rozważaniach – zapada cisza, aby każdy miał czas na chwilę zadumy i refleksji. Jest też czas dzielenia się świadectwem, po którym następują litanijne śpiewy i dziesiątka różańca.
Podczas czuwania młodzież uczestniczyła w adoracji Najświętszego Sakramentu i jutrzni. A kiedy pierwsze promienie słońca przedzierały się przez okna świątyni, rozpoczęła się uroczysta Msza św.

Marcin Makohoński

Polecamy