niedziela, 31 maja 2020 r.

Abp Muszyński: na chrześcijaństwo obojętne nie ma dziś miejsca

We współczesnym świecie nie ma miejsca na chrześcijaństwo "małego formatu" i obojętne - powiedział arcybiskup Henryk Muszyński, otwierając w sobotę II Kongers Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Metropolita gnieźnieński wezwał uczestników kongresu do większej aktywności w życiu publicznym.

"Nierzadko spotykamy wokół siebie ludzi zmęczonych, zniechęconych, pełnych zwątpienia, w sposób wybiórczy czerpiących z chrześcijaństwa to, co im odpowiada, słowem - chrześcijaństwo małego formatu, obojętne, nijakie. Na takie chrześcijaństwo nie ma dzisiaj miejsca" - powiedział abp Muszyński podczas Mszy św. odprawionej w gnieźnieńskiej katedrze na rozpoczęcie kongresu.

Zdaniem metropolity, "dziś potrzebny jest nam katolicyzm dojrzały, odpowiedzialny, zaangażowany w przebudowę świata i czerpiący moc ze wspólnoty, z obecności i bliskości Jezusa Chrystusa".

Abp Muszyński zaznaczył, "że nie brak takich, którzy mają powody ku temu, by lękać się Chrystusa, bo przeczuwają, że może im coś zabrać z ich władzy, samowoli, korupcji, naginania prawa do własnych, egoistycznych celów". Dodał jednak, iż "Chrystus nigdy nie zabiera niczego, z prawdziwej wolności człowieka, z jego godności, z budowania lepszego i bardziej sprawiedliwego społeczeństwa".

Do członków ruchów i organizacji katolickich metropolita gnieźnieński zaapelował o większe zaangażowanie "w budowanie struktur społeczeństwa jeszcze bardziej sprawiedliwego, w którym była by respektowana godność każdego człowieka w miejsce własnego egoizmu, który odmawia prawa do życia najbardziej bezbronnym i potrzebującym, zwłaszcza u początku i kresu życia".

"Trzeba nam tworzyć nowy typ obecności chrześcijan w naszym świecie, nowy typ relacji międzyludzkich, nową formę obecności społecznej w dziedzinie kultury, uzdrawiać struktury społeczne nie przez retorykę, a przez uszlachetnianie własnego życia. Słowem, przez bardziej czytelne świadectwo Ewangelii na co dzień" - wołał abp Muszyński.

Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej potrwa do kwietnia przyszłego roku. Jego uczestnicy mają zastanowić się nad współczesnymi wyzwaniami duszpasterskimi, jakie stoją przed wspólnotami, ruchami, organizacjami i stowarzyszeniami katolickimi działającymi na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej.

"Chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, co czynić, aby jeszcze lepiej wykorzystać istniejące możliwości w zakresie aktywizacji apostolskiej i społecznej laikatu oraz sprawniejszego i bardziej owocnego współdziałania ze sobą wszystkich grup istniejących w naszych parafiach" - tłumaczy cele kongresu ks. Krzysztof Redlak, odpowiadający w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie za ruchy, organizacje i stowarzyszenia katolickie.

Prace kongresu podzielono na trzy etapy: diecezjalny - który rozpoczął się właśnie w Gnieźnie, rejonowy - który jesienią odbędzie się w kilku regionach archidiecezji, i wreszcie parafialny. - Istotnym walorem takiej formuły kongresu jest szerszy udział w nim wiernych świeckich zaangażowanych w różne formy kościelnego apostolatu - wyjaśnia ks. Redlak.

zas / Gniezno

Polecamy