niedziela, 31 maja 2020 r.

Podążając szlakiem Pani z Wyspy

Już po raz dwunasty wierni z parafii pw. św. Katarzyny w Węglewie (dekanat Pobiedziska) oraz pątnicy przybyli z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej wzięli udział w jednodniowej, pieszej pielgrzymce na Ostrów Lednicki. W sobotę, 28 maja br. dziękowali oni Pani z Wyspy za „matczyną opiekę i przemożne orędownictwo”.

- Mieszkańcy parafii pw. św. Katarzyny w Węglewie z pokolenia na pokolenie przekazują sobie historię, według której obraz Matki Bożej – Pani z Wyspy, czczony w ich parafii, przybył tam z prastarej piastowskiej wyspy na Ostrowie Lednickim – mówi ks. Radca Władysław Sobański, proboszcz węglewskiej parafii. – Aby podkreślić to wydarzenie, trzynaście lat temu podjęliśmy inicjatywę, że każdego roku, w podzięce za liczne łaski, będziemy pielgrzymować do kaplicy grodowej Mieszka I na Ostrowie Lednickim.
28 maja br. po raz dwunasty wyruszyła spod kościoła w Węglewie piesza pielgrzymka. W tym roku pątnikom towarzyszyło hasło: „Eucharystia znakiem nadziei”. Po dotarciu do brzegów jeziora lednickiego, pielgrzymi przeprawili się promem na wyspę, aby w otoczeniu dawnych murów Mieszkowej świątyni uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej ku czci NMP Wspomożycielki Piastowskiej Ziemi. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Jan Małeta, kustosz Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP w Stęszewie. Po zwiedzeniu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Skansenu w Dziekanowicach, pielgrzymi powrócili do Węglewa. Uroczysty dzień zakończył Apel Jasnogórski.

Marcin Makohoński

Polecamy