czwartek, 27 lutego 2020 r.

Program Sesji Inaugurującej II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Odwaga bycia katolikiem

Gniezno, sobota 7 maja 2005 roku
KATEDRA

godz. 9.15 – 9.45 - Stary Kapitularz (pod chórem)
Recepcja i rejestracja uczestników Kongresu (identyfikatory, materiały, opłata za posiłki)

godz. 10.00
Uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Henryka Muszyńskiego
(po zakończeniu Mszy św. przejście do Kolegium Europejskiego – ul. Kostrzewskiego 5-7)

KOLEGIUM EUROPEJSKIE

godz. 12.00 - stołówka studencka
Obiad

godz. 13.00 – Aula
Referaty programowe:

- prof. dr hab. Andrzej Urbaniak - Politechnika Poznańska (Poznań)
Blaski i cienie kościelnego zaangażowania laikatu

- Teresa Piotrowska - poseł na Sejm RP (Bydgoszcz)
Katolicy świeccy w życiu społeczno-politycznym

- o. Adam Schulz SJ - przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich (Warszawa)
Kierunki rozwoju ruchów i stowarzyszeń katolickich w Polsce

godz. 15.30 – stołówka studencka
Podwieczorek

godz. 16.00 – 17.45 – sale Kolegium Europejskiego
Praca w grupach tematycznych:

1. Ruchy i stowarzyszenia katolickie w dziele nowej ewangelizacji

Moderator grupy: ks. Sławomir Rachwalski – koordynator diecezjalny Odnowy w Duchu Świętym (Gniezno)
Animatorzy grupy: Izabela Duda – koordynator diecezjalny Odnowy w Duchu Świętym (Gniezno), Anna Maria Kolberg – Diakonia Ewangelizacji przy Centrum Duchowości Świętorodzinnej (Ciechocinek), Zenon Prymas – Droga Neokatechumenalna (Gniezno)


2. Ruchy i stowarzyszenia katolickie istotnym elementem duszpasterstwa rodzin

Moderator grupy: ks. dr Franciszek Jabłoński – diecezjalny duszpasterz rodzin, referent Wydziału Duszpasterstw Specjalistycznych Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie
Animatorzy grupy: ks. biskup Bogdan Wojtuś (Gniezno), o. Aleksander Doniec OMI – animator duszpasterstwa rodzin, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Markowicach, dr hab.Władysław Sinkiewicz – kierownik Zakładu Klinicznych Podstaw Fizjoterapii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Bydgoszczy, członek Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy, Aleksander Szczepankiewicz – wójt Gminy Ostrowite k. Słupcy, Maria Konieczna – prezes zarządu Diecezjalnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej (Gniezno), Alicja i Marek Wojciechowscy – Ruch Szensztacki (Września)

3. Zadania ruchów i stowarzyszeń katolickich w zakresie duszpasterstwa młodzieży

Moderator grupy: ks. Radosław Orchowicz – diecezjalny duszpasterz młodzieży (Gniezno)
Animatorzy grupy: ks. biskup Wojciech Polak (Gniezno), Joanna Walendowska – członek Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym (Warszawa), Leszek Bodus – przewodniczący Zarządu Krajowego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (Kraków)

4. Zaangażowanie ruchów i stowarzyszeń katolickich w kształtowanie życia
społeczno-politycznego

Moderator grupy: ks. dr Tomasz Głuszak – asystent kościelny Towarzystwa Świętego Wojciecha, adiunkt na Wydziale Teologicznym UAM (Gniezno)
Animatorzy grupy: Ryszard Brejza – prezydent Miasta Inowrocławia, Tomasz Łęcki – burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, prezes Fundacji Jana Pawła II w Murowanej Goślinie, Przemysław Majchrzak, wójt Gminy Wągrowiec, członek Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa przy parafii. pw. św. Wojciecha w Wągrowcu

godz. 17.45 - 18.30 – stołówka studencka
Kolacja

godz. 18.30 – Aula
Podsumowanie pracy w grupach

godz. 19.00 – Aula
Ks. dr Antoni Dunajski (Tczew)
Parafia wspólnotą wspólnot

godz. 20.00 – Aula
Nabożeństwo Słowa Bożego

ok. godz. 20.45
Zakończenie spotkania

Spotkanie będzie miało charakter zamknięty. Wezmą w nim udział delegaci ruchów, wspólnot, organizacji i stowarzyszeń katolickich działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej.

Polecamy