niedziela, 31 maja 2020 r.

XII Ministranckie Święto Dominika Savio

W dniach 29 kwietnia – 2 maja br. w Słupcy, Lądzie i Kawnicach zorganizowano XII Ministranckie Święto Dominika Savio, w którym uczestniczyło 700. ministrantów. Młodzi ludzie, zaangażowani na co dzień w liturgiczną służbę ołtarza, spotkali się na wspólnej modlitwie i sportowych zmaganiach.

Ministranckie Święto Dominika Savio zorganizowano po raz pierwszy w 1993 roku. Pomysłodawcy i organizatorzy tego przedsięwzięcia chcieli zgromadzić razem ministrantów z salezjańskiej Inspektorii św. Wojciecha. Nie spodziewali się jednak, że inicjatywa ta nabierze tak wielkiego rozmachu. Dziś jest to jedno z ważniejszych wydarzeń inspektorialnych o charakterze młodzieżowym. Odbywa się ono zawsze na początku maja i każdego roku gromadzi od 600 do 700 młodych ludzi posługujących przy ołtarzu.
Kilkudniowy program spotkania jest każdego roku bardzo starannie przygotowany. Wynika to z przyjętej formuły tego ministranckiego święta i obejmuje dwa zasadnicze elementy szczególnie dowartościowane w myśli i działaniu duszpasterskim św. Jana Bosko. Pierwszym z nich jest wspólna modlitwa, której centrum stanowi codzienna, uroczysta Msza święta, a w której ministranci biorą czynny udział. Drugim ważnym elementem jest sport, który służy rozwojowi człowieka i jest niezwykle trafną propozycją, zwłaszcza dla młodych ludzi.
Ministranci rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach sportowych: biegi sztafetowe, bieg przełajowy, biegi sprinterskie, skok w dal, rzut kulą, przeciąganie liny. 1 maja natomiast rozegranych zostało 70 meczów w piłkę nożną, prowadzonych przez 12 sędziów.

Kl. Rafał Burnicki

Polecamy