poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r.

Przystanek na drodze do Kolonii

Około półtora tysiąca młodych ludzi, w większości uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z archidiecezji gnieźnieńskiej, przybyło 20 marca br. do Gniezna, aby uczestniczyć w diecezjalnych obchodach XX Światowego Dnia Młodzieży. Do grobu św. Wojciecha przywieźli ze sobą Duchowe Dary Serca – postanowienia wypisane na okolicznościowych kartach.

Już od dwudziestu lat w większości diecezji w Polsce organizowane są w Niedzielę Palmową spotkania młodych, które na szczeblu lokalnym wpisują się w obchody Światowych Dni Młodzieży. Młodzież spotyka się ze swoimi biskupami i duszpasterzami, by wspólnie pochylać się nad przesłaniem Ojca Świętego, zawartym w specjalnym Orędziu. Od 1986 roku przyjęła się praktyka, że obok wielkich spotkań w wymiarze międzynarodowym, którym przewodniczy Ojciec Święty, odbywają się co roku - właśnie w Niedzielę Palmową - spotkania w wymiarze diecezjalnym. I jedne i drugie spotkania traktowane są jako Światowe Dni Młodzieży. „I oto teraz jesteśmy w drodze do Kolonii, gdzie w sierpniu 2005 roku odbędzie sie XX Światowy Dzień Młodzieży” – napisał Ojciec Święty w Orędziu do Młodych. Młodzież, która w Niedzielę Palmową przybyła do Gniezna to także wędrowcy. Wielu z nich nie może udać się wprawdzie do Kolonii, jednak – jak sami podkreślali – chcieli wziąć udział w obchodach Światowego Dnia Młodzieży i dlatego właśnie przybyli do Gniezna. Swoje doroczne świętowanie rozpoczęli w Dolinie Pojednania. – Spotykamy się dzisiaj w jakże symbolicznym miejscu, w Dolinie Pojednania – mówił do młodzieży arcybiskup gnieźnieński. – Nasza, tak liczna obecność w tym miejscu jest bardzo wymownym znakiem i symbolem ludzkiej jedności. Jedności serc, które łączy i jednoczy Uwielbiony Chrystus.
Następnie w uroczystej procesji pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Muszyńskiego oraz biskupów pomocniczych – ks. bp. Bogdana Wojtusia i ks. bp. Wojciecha Polaka, młodzież przeszła do katedry gnieźnieńskiej. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, transmitowanej przez TV Polonia, przewodniczył Ksiądz Arcybiskup. – Tu w katedrze gnieźnieńskiej gromadzi się młodzież, przyszłość naszego Kościoła – powiedział metropolita gnieźnieński. – Przybyli oni tutaj za wskazaniem Ojca Świętego, który pragnie, aby Kościół przyszłości uczył się być Kościołem – wspólnotą. Procesja, którą przebyli przed przekroczeniem progów tej świątyni to nie żaden folklor, ale symbol naszej wspólnej drogi z Jezusem Chrystusem. Bo to ona wyznacza nam jedyny kierunek, przez kalwarię do życia wiecznego.
Po Mszy św. zgromadzona w katedrze młodzież złożyła symboliczne Duchowe Dary Serca – postanowienia wypisane na kartach papieru.

Marcin Makohoński

Polecamy