środa, 5 sierpnia 2020 r.

Jubileusz „Chemika”

15 października br. mija 60 lat od powstania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu, który od 1 września br. nosi imię Jana Pawła II.

Obchodząca 60. rocznicę działalności placówka oświatowa, zwana popularnie „Chemikiem” powstała w 1945 roku, jako Fabryczna Szkoła Zawodowa przy Zakładach „SOLWAY” w Mątwach. W ciągu swych dziejów szkoła nosiła już różne nazwy: Szkoła Zawodowa, Technikum Chemiczne, Zespół Szkół Chemicznych i Elektronicznych i wreszcie IV Liceum Ogólnokształcące. Wraz ze zmianami nazw zmieniały się również profile kształcenia.. W 2002 roku nastąpiła kolejna zmiana. Dawny „Chemik” to obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, a jego Patronem jest od 1 września br. Jan Paweł II. Aktualnie w szkole, w 33 oddziałach różnych typów kształci się ponad 1000 uczniów.
Jubileuszowe uroczystości odbyły się 7 października br. Zainaugurowano je uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu, której przewodniczył bp Wojciech Polak. – Tak zaszczytny Patron Waszej Szkoły, jakim jest Ojciec Święty Jan Pawel II powinien być wzorem do pracy nad sobą i bezkompromisowego dążenia do wyznaczonych celów – powiedział zwracając się do zaproszonych gości, nauczycieli, a zwłaszcza licznie zebranej młodzieży bp Polak. – Takie imię szkoły domaga się od każdego dobrego życia moralnego i klimatu wzajemnego zrozumienia, miłości i szacunku.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek Szkoły. Tam została odsłonięta i poświęcona tablica ku czci jej Patrona, Jana Pawła II. W sobotę w murach mątewskiego Zespołu Szkół gościli jej absolwenci, którzy powołali do życia Stowarzyszenie Absolwentów dawnego „Chemika".

Tomasz Olejniczak

Polecamy