środa, 12 sierpnia 2020 r.

Pamięci księdza Jerzego

19 października br. przeżywaliśmy 21. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, duszpasterza ludzi pracy, kapelana warszawskiej „Solidarności”, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. W Mogilnie uczczono Jego pamięć wieczorem modlitwy i muzyki.

Organizatorem uroczystości upamiętniających kapłańską drogę i męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki była parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mogilnie. – W 1984 roku śmierć i pogrzeb księdza Jerzego stały się wielką manifestacją solidarności i protestu społeczeństwa wobec poczynań ówczesnej władzy – mówi ks. Sebastian Huebner, organizator mogileńskich uroczystości. – Dzisiaj widzimy, że śmierć księdza Popiełuszki stała się symbolem moralnego zwycięstwa dobra nad złem. Dlatego też, tak bardzo potrzebne, a nawet konieczne jest ciągłe wskrzeszanie pamięci o tym niezwykłym kapłanie i jego dziele. Jest to ważne szczególnie dla ludzi młodych, którzy szukają dla siebie wzorców i potrzebują prawdziwych autorytetów oraz niezłomnych świadków wiary.
Uroczystości w Mogilnie rozpoczęła Msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny i rychłej beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie zebrani w kościele parafialnym pw. MB Nieustającej Pomocy wysłuchali rozważań różańcowych ks. Jerzego, nagranych na kilka godzin przed uprowadzeniem w dniu 19 października 1984 roku w kościele pw. św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Ważnym akcentem uroczystości był również koncert zespołu „Po stronie nadziei” z Inowrocławia, który zakończył się wspólną modlitwą w intencji beatyfikacji ks. Jerzego. Mogileńskie uroczystości zgromadziły rzesze wiernych, co jest wymownym potwierdzeniem, iż pamięć o ks. Jerzym jest wciąż żywa, a świadectwo jego życia i śmierci, pomimo upływającego czasu, ciągle aktualne.

Marcin Makohoński

Polecamy