poniedziałek, 16 września 2019 r.

Młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej w Kolonii

Z Gniezna wyjechali już 10 sierpnia br. Swoją podróż rozpoczęli wieczorną Mszą św. sprawowaną w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbego. Po całonocnej drodze autokarem, blisko pięćdziesięcioosobowa grupa młodych ludzi z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej, nad którą czuwał ks. Radosław Orchowicz – diecezjalny duszpasterz młodzieży, dotarła do miejscowości St. Tönis w diecezji Aachen. Był to pierwszy przystanek w drodze na XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii.
Pięć dni gościli w niedużej parafii pw. św. Korneliusza w St. Tönis. Wspólnie z młodzieżą niemiecką modlili się i zwiedzali okolice. Odwiedzili między innymi miejscową fundację „Action Medeor” zajmującą się rozprowadzaniem leków, wspólnie koncertowali z młodzieżą z Ameryki Południowej, podziwiali katedrę w Aachen...
15 sierpnia przybyli do archidiecezji kolońskiej. W miejscowości Solingen, gdzie zostali zakwaterowani, otrzymali pakiety pielgrzyma – plecak, zieloną chustę, dwa śpiewniki… Kolejne dni wypełniły wspólne katechezy w grupach językowych, modlitwy i śpiewy. We wtorkowy wieczór, 16 sierpnia wspólnie z młodzieżą z całego świata, zgromadzili się na stadionie w Düsseldorfie, by uczestniczyć w ceremonii otwarcia XX Światowych Dni Młodzieży. Dwa dni później witali nad Renem Ojca Świętego Benedykta XVI.
W sobotni poranek 19 sierpnia wyruszyli w kierunku Marienfeld, gdzie na placu celebry oczekiwali na niedzielną Mszę św. Wraz z Ojcem Świętym czuwali na modlitwie i uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu.
Niedzielna Msza św., która zgromadziła na Polach Maryjnych ponad milion młodych ludzi była dla każdego wielkim przeżyciem. Choć większość z nich widziała Papieża jedynie na ustawionych w sektorach wielkich ekranach, to jego słowa usłyszeli wszyscy. Zamyśleni nad papieskim nauczaniem, wzmocnieni duchowo i radośni z wielkich przeżyć, choć jednocześnie nieco już zmęczeni powrócili w poniedziałkowy poranek do Gniezna.

Relacji Mikołaja Macioszka – gnieźnieńskiego uczestnika XX ŚDM w Kolonii wysłuchał
Marcin Makohoński

Polecamy