czwartek, 19 września 2019 r.

Wolontariusze z mielżyńskiego DPS

Od czerwca do listopada br. grupa wolontariuszy pomagająca opiekować się niepełnosprawnymi mieszkankami Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie uczestniczy w projekcie o nazwie „Aby lepiej służyć”, zorganizowanym w ramach Europejskiego Programu Młodzież. 21 lipca br. zakończył się w Gaju (k. Witkowa) II etap wspomnianej inicjatywy.

Tworzenie i uczestniczenie w projektach odbywających się w ramach Europejskiego Programu Młodzież to dla Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Dominika nie nowość. Jednak tym razem inicjatywa stworzenia projektu wyszła nie od dyrekcji Domu, ale od młodzieży, która w formie wolontariatu wspomaga opiekunów i wychowawców mielżyńskiego DPS. Program Komisji Europejskiej o nazwie „Młodzież” świetnie się do tego nadaje. Stawia sobie bowiem za swój cel nie tylko przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów zakorzenionych w mentalności i kulturze młodych ludzi, ale przede wszystkim przygotowywanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Sześcioosobowa grupa inicjatywna, której koordynatorem był Tomasz Januchowski z Witkowa przez ponad trzy miesiące pracowała nad potrzebną dokumentacją i kreśliła harmonogram mających odbywać się w ramach projektu spotkań. Jak sami przyznają, choć nie była to łatwa praca, to z pewnością przyniesie zamierzony efekt.

Ciekawa teoria?
Pierwszy etap projektu, którego bardzo wymowna nazwa brzmi „Aby lepiej służyć” odbył się tuż po zakończeniu roku szkolnego. – Podczas zajęć teoretyczno-praktycznych prowadzonych przez Siostry Dominikanki i pracowników DPS, otrzymaliśmy solidną porcję niezbędnych informacji o trudnościach i problemach z jakimi muszą zmierzać się każdego dnia osoby niepełnosprawne – mówi Dagmara Kołodziejczyk z Miłosławia. – Mogliśmy zobaczyć metody pracy z mieszkankami Domu i sposoby ich rehabilitacji. Mieliśmy okazję nie tylko obserwować, ale także uczestniczyć w życiu codziennym wszystkich mieszkanek oraz pracowników. To bardzo ważne, żebyśmy w przyszłości potrafili razem współpracować.
Trzeba przyznać, że relacje między młodymi, często niedoświadczonymi ludźmi, a pracownikami i mieszkankami mielżyńskiego DPS układają się wzorowo. – Ośrodkowi pomaga w ciągu roku szkolnego blisko 50 wolontariuszy z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej – tłumaczy Magdalena Szczepańska z Nekli. – Do Mielżyna dojeżdża młodzież między innymi z Gniezna, Wrześni, Inowrocławia, Miłosławia, Słupcy i Pyzdr.

Z gliny czy makaronu?
II etap spotkań zorganizowanych przez wolontariuszy odbył się w Gaju (k. Witkowa). Od 14 do 21 lipca br. młodzież uczestniczyła w obozie letnim połączonym z warsztatami plastycznymi i kulinarnymi. W kilkudniowym spotkaniu wzięły również udział mieszkanki Domu Pomocy Społecznej z Mielżyna. – Warsztaty, w których uczestniczyliśmy dały nam możliwość nie tylko rozwijania własnych umiejętności, ale przede wszystkim lepszego poznania niepełnosprawnych osób, dziewcząt z ośrodka w Mielżynie, z którymi tak często się spotykamy – mówi Agnieszka Ziętarska z Gniezna. – Wszyscy odczytujemy te wspólnie spędzone chwile jako wielką radość i przygodę. Wierzymy, że kolejne nasze spotkania w ramach projektu „Aby lepiej służyć” będą równie owocne i na pewno nie zabraknie w nich miłości i dobroci...

Marcin Makohoński

„Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ. Treści tego projektu niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Wspólnoty Europejskiej, czy Narodowej Agencji i instytucje te nie ponoszą za nie odpowiedzialności”

Polecamy