poniedziałek, 6 lipca 2020 r.

Patronka studentów i ludzi nauki w archidiecezji gnieźnieńskiej

Przed obliczem Sedes Sapientiae

Kiedy 10 września 2000 roku Ojciec św. Jan Paweł II przekazywał studentom oraz nauczycielom akademickim ikonę z przepięknym wizerunkiem Matki Bożej Stolicy Mądrości, wyraził wówczas życzenie, aby Ta, która swoją modlitwą wspierała apostołów w ich misyjnej posłudze, wypraszała u Boga wszelkie łaski dla wszystkich wspólnot uniwersyteckich. Od przeszło czterech lat ikona z wizerunkiem MB Stolicy Mądrości (Sedes Sapientiae), która jest Patronką studentów i ludzi nauki wędruje po całym świecie. W połowie grudnia 2004 roku przybyła również do Polski. Swoją peregrynację w naszej Ojczyźnie rozpoczęła od archidiecezji poznańskiej, a tydzień temu, w piątek 7 stycznia br., uroczyście przywitano ją w Gnieźnie.

Twórcą wizerunku Matki Bożej Sedes Sapientiae jest chorwacki jezuita o. Marko Ivan Rupnik, artysta, a zarazem profesor teologii orientalnej. Bizantyjska ikona jest mozaiką wykonaną z kolorowych kamieni umieszczonych na drewnianej podstawie o wymiarach 70 na 95 centymetrów. Kolor kamieni użytych do jej wykonania, jak i sam sposób przedstawienia postaci Maryi i Jezusa nie są dziełem przypadku. Każdy szczegół, czy gest spoglądającej na nas postaci ma swoją niezwykłą wymowę i symbolikę.
Wędrówka ikony szlakiem wiodącym przez ośrodki uniwersyteckie całej Polski potrwa do grudnia 2005 roku. Do Gniezna została ona przywieziona w nocy 6 grudnia br., a jej uroczyste powitanie odbyło się następnego dnia. W otoczeniu uczniów i studentów gnieźnieńskich szkół i uczelni wyższych, zgromadzonych w kościele pw. Św. Trójcy, ks. kan. Zenon Rubach uroczyście powitał ikonę Matki Bożej Stolicy Mądrości oraz przewodniczył uroczystej Mszy św., którą poprzedziła modlitwa Anioł Pański. Po Eucharystii miało miejsce modlitewne czuwanie młodzieży. Tego samego dnia przy wizerunku Matki Bożej modlili się alumni i profesorowie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 8 stycznia br. ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości została przekazana diecezji włocławskiej.

MARCIN MAKOHOŃSKI

Polecamy