środa, 8 lipca 2020 r.

Uroczystość ku czci św. Jana Bosko w Lądzie

W niedzielę, 30 stycznia br. w Wyższym Seminarium Duchownych Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie obchodzono uroczystość ku czci św. Jana Bosko – założyciela salezjanów. Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny przewodniczył ks. bp Wojciech Polak.

Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego zostało założone przez św. Jana Bosko w połowie XIX wieku w Turynie. Pierwszy dom w Polsce salezjanie otworzyli w 1898 roku w Oświęcimiu. Podstawowym wymiarem realizacji powołania salezjańskiego jest praca wśród młodzieży – przede wszystkim ubogiej, opuszczonej i zagrożonej, która w sposób szczególny potrzebuje miłości i ewangelizacji.
Do Lądu nad Wartą Salezjanie przybyli w kwietniu 1921 roku. W pocysterskim klasztorze otworzyli Niższe Seminarium Duchowne. Jego działalność i rozwój przerwał wybuch II wojny światowej. W 1939 roku hitlerowcy, w ramach eksterminacji narodu polskiego urządzili w klasztorze obóz dla duchownych, których następnie wywozili do obozów koncentracyjnych. Salezjanie powrócili do Lądu w 1945 roku. Działalność reaktywowanego wówczas Niższego Seminarium trwała do 1952 roku, kiedy to władze PRL nakazały jego zamknięcie. Aby zapobiec przejęciu klasztoru przez władze państwowe, salezjanie 4 lipca 1952 roku otworzyli w Lądzie Wyższe Seminarium Duchowne.
Podczas niedzielnej Eucharystii modlono się w intencji wielkiego dzieła salezjańskiego – misji apostolstwa młodzieżowego. – Kiedy w tym uroczystym dniu wspominamy św. Jana Bosko musimy wiedzieć, że był on uważnym obserwatorem swoich czasów, który w sposób bardzo konkretny patrzył na problemy młodego człowieka – mówił w homilii ks. bp Wojciech Polak – Dlatego też i dzisiaj musimy po raz kolejny pochylić sie nad sytuacją młodego człowieka i spróbować ją odczytać. Trzeba bowiem szukać nowych form wyrażania się Kościoła. Takich, poprzez które młody człowiek pozna smak spotkania z Bogiem. Osobiste doświadczenie będzie wtedy pomocne do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła.
W uroczystościach w Lądzie prócz ks. bp. Wojciecha Polaka wziął również udział ks. Jarosław Pizoń – Duszpasterz Młodzieży Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

MARCIN MAKOHOŃSKI

Polecamy