czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Pani Gniezna prowadź nas

2 czerwca br. parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie, w której posługę duszpasterską pełnią ojcowie franciszkanie, obchodziła 80-lecie swojego istnienia. Jubileuszową Mszę św., której przewodniczył abp Henryk Muszyński poprzedziła 9-dniowa nowenna dziękczynna do Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna.

Początki parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie związane są ze sprowadzeniem do Gniezna około 1259 roku ojców franciszkanów. Tuż przy rynku miejskim zbudowali oni kościół i klasztor, który przetrwał aż do rozbiorów Polski. W 1835 roku zaborca przeprowadził kasację klasztoru, a kościół pofranciszkański przeznaczył dla katolików niemieckich. Ojcowie franciszkanie odzyskali kościół i klasztor dopiero w 1926 roku. Ta data uznawana jest za moment zwrotny w gnieźnieńskiej historii ojców franciszkanów.

Duchowe przygotowania
Najważniejsze wydarzenia z bogatej historii parafii franciszkańskiej w Gnieźnie były również wspominane w trakcie przygotowań do uroczystości jubileuszowych. Bezpośrednim wprowadzeniem do nich była nowenna dziękczynna do Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna, sprawowana przez dziewięć kolejnych dni. Każdego dnia, rano i wieczorem, przewodniczyli jej ks. proboszczowie z gnieźnieńskich parafii.
W uroczystej Mszy św. jubileuszowej, sprawowanej 2 czerwca br. pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego, udział wzięli kapłani gnieźnieńscy, wykładowcy i klerycy z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz licznie zebrani mieszkańcy Gniezna. W okolicznościowej homilii abp Henryk Muszyński podziękował ojcom franciszkanom za troskliwą opiekę nad parafią i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Nawiązał także do przypadających tego dnia kolejnych rocznic pobytu Ojca św. Jana Pawła II w archidiecezji gnieźnieńskiej. – Dziękujemy dziś Bogu za to, że dane nam było przeżywać trzy wizyty Ojca św. w naszej archidiecezji – powiedział abp Muszyński. W latach 1979, 1997 gościł on bowiem w Gnieźnie, natomiast w 1999 roku w Bydgoszczy. – Wizyty Ojca św. w archidiecezji gnieźnieńskiej były i są dla nas Ewangelią na nasze czasy – mówił dalej arcybiskup gnieźnieński. – Ewangelią nadziei i duchowej miłości. Szczególnie dzisiaj, kiedy tak wiele i tak głośno mówi się o procesie lustracji, nie możemy poddawać się uczuciu zemsty i chęci poszukiwania sensacji. Stojąc w tej wiekowej świątyni, u stóp Pani Gniezna, módlmy się więc za tych, często niewinnych, skrzywdzonych, którym nierzadko nie dano nawet prawa do obrony.
Oprawę muzyczną uroczystości jubileuszowych uświetnił swoim występem chór parafialny, którego patronką jest Pani Gniezna.

Marcin Makohoński

Polecamy