środa, 18 września 2019 r.

Pod warstwą dawnych barw

Od kilku miesięcy w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Żninie można podziwiać barokowe ołtarze, które przez ostatnie pół roku poddawane były pracom konserwacyjnym i renowacyjnym. Dzięki żmudnym zabiegom artystów i ofiarności parafian, ta wczesnogotycka świątynia uzyskała „nowy”, barokowy wystrój.

Kościół pw. św. Marcina w Żninie, którego daty budowy należałoby szukać u progu XIII wieku, wielokrotnie w swojej historii poddawany zostawał pracom remontowym. Kolejne przebudowy i adaptacje sprawiły, że dziś świątynia ta – choć uważana przez znawców za neogotycką – jest połączenie elementów z różnych epok i reprezentuje całą paletę artystycznych stylów. Przez wielu uważana jest również za jedną z najpiękniejszych na Kujawach.

Barokowa zieleń
Przez ostatnich pięć lat żniński kościół poddawany został gruntownym pracom remontowym. Rozpoczęły się one w 2001 roku od przeprowadzenia ekspertyzy i sporządzenia listy najpotrzebniejszych zabiegów konserwacyjnych. – Pierwszym, a zarazem niezbędnym etapem remontów, było osuszenie z wilgoci świątynnych murów – mówi ks. Piotr Rutkowski, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Żninie. – Z czasem przystąpiliśmy do malowania wnętrza kościoła oraz uporządkowania jego otoczenia. Ostatnim etapem remontów było natomiast poddanie pracom renowacyjnym ołtarzy znajdujących się w świątyni oraz naprawa organów.
Jesienią ubiegłego roku rozpoczęto konserwację głównego ołtarza. Nad pracami czuwał Bolesław Dobosiewicz, specjalista z Gniezna. Po zdjęciu poszczególnych, dawnych warstw farby pokrywających ołtarz – a więc zrobieniu tzw. odkrywek – ustalono, iż pierwszym jego kolorem była intensywna zieleń. Po konsultacjach z wojewódzkim konserwatorem zabytków zadecydowano, iż jasny odcień zieleni na nowo ubogaci, nie tylko ołtarz główny, ale i dwa ołtarze boczne wraz z amboną oraz chrzcielnicą. Zdaniem fachowców, ten ostatni element wyposażenia kościoła najbardziej potrzebował interwencji specjalistów.

Duma parafian
Prace renowacyjne zakończyły się wiosną tego roku. Delikatne rozbieranie ołtarzy, żmudne zdrapywanie warstw starej farby, w końcu malowanie i złocenie dało imponujący efekt. – Owoc prac przeszedł chyba oczekiwania wszystkich parafian, a nawet i samych konserwatorów – tłumaczy ks. Piotr Rutkowski. – Jesteśmy nie tylko zachwyceni, ale i dumni, że nasza wspólnota może poszczycić się niby zabytkowymi, ale jakby „nowymi” elementami wyposażenia parafialnego kościoła. Dzięki ofiarności, ale i wielkiemu zainteresowaniu mieszkańców naszej żnińskiej parafii udało nam się dokonać pięknego dzieła.
Choć jak podkreśla ks. proboszcz – prace konserwacyjne przy parafialnym kościele zostały zakończone, nie oznacza to zaprzestania podejmowania nowych inicjatyw remontowych. Obecnie trwa bowiem modernizacja parafialnego cmentarza. Wybudowano już budynek gospodarczy oraz wybrukowano część alejek. Powstało nowe ogrodzenie, a w planach jest już budowa dużego parkingu.


Marcin Makohoński

Polecamy