czwartek, 27 lutego 2020 r.

„Tu es Petrus” na Kujawach

W niedzielę, 19 listopada br. w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu odbyła się prezentacja oratorium „Tu es Petrus” autorstwa Piotra Rubika. Koncert dedykowany był pamięci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki

Jak mówi Zbigniew Książek, autor tekstu do oratorium – jest ono poetycką opowieścią o trzech najważniejszych tajemnicach świata: stworzeniu, krzyżu i miłości. Jest to jednocześnie poetycka opowieść o trzech największych problemach XXI wieku: głodzie i bogactwie, wojnie i pokoju, nienawiści i ładzie serca. To także opowieść o Janie Pawle II.
W inowrocławskim wykonaniu oratorium uczestniczyli: Dorota Marczyk, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Janusz Radek, Maciej Miecznikowski oraz w roli narratora Igor Michalski. Solistom akompaniował Chór Akademii Świętokrzyskiej, Chór Fermata i Orkiestra Akademii Świętokrzyskiej z Kielc – pod dyrekcją kompozytora Piotra Rubika. Gościem honorowym koncertu była Marianna Popiełuszko, mama śp. ks. Jerzego Popiełuszki. Jej też dedykowano jedną z pieśni oratorium.
Inowrocławski koncert zgromadził blisko 1600 słuchaczy. Ponad dwugodzinny występ zakończył się gromkim aplauzem zachwyconej publiczności, a artyści kilkakrotnie bisowali. – Tego koncertu nie dało się słuchać, trzeba go było kontemplować, po prostu przeżyć – mówili słuchacze przybyli do Inowrocławia z Gniezna. Organizatorami koncertu byli: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w Przysieku, Stefan Łuczak Gospodarstwo Nasienne Rąbinek-Inowrocław oraz OSIR w Inowrocławiu.


Marcin Makohoński

Polecamy