niedziela, 23 lutego 2020 r.

Inowrocławskie „Requiem”

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zyskały w tym roku w Inowrocławiu wyjątkową oprawę.

W niedzielę, 29 października br., odbył się koncert finałowy XXVII Festiwalu Muzyki Organowej. Muzyczną ucztę dedykowano zmarłym inowrocławskim muzykom. Podczas artystycznego wieczoru zaprezentowano „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Lacrimosa” Aleksandry Brejzy. Wystąpiły połączone chóry „Astrolabium” Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i Zespół Wokalny „Pro Arte” oraz Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte” pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Koncert ten z pewnością można nazwać wielkim misterium, które pięknie wkomponowało się w monumentalne wnętrze kościoła pw. św. Jadwigi Królowej.
Kilka dni później, w tej samej świątyni, odbyły się IV Zaduszki Kujawskie. Widowisko to było dopełnieniem wspomnianego koncertu. Tegoroczne zaduszki zainaugurowały obchody jubileuszu 25-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Inowrocławiu i były dedykowane zmarłym twórcom i działaczom KIK-u. Mottem zaduszek były słowa „Oto człowiek...” wyjęte z przesłania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – „O każdym Polaku chcemy mówić: oto Człowiek!”
Twórca zaduszek – Edmund Mikołajczak zawarł w tekstach impresje związane z jubileuszami historycznymi, wspominanymi w tym roku oraz przesłanie postaci z najnowszej historii Inowrocławia. W sposób szczególny ukazani zostali ludzie kultury. Niezaprzeczalną wartością zaduszek jest znaczące zaangażowanie młodzieży z Liceum im. Jana Kasprowicza, Państwowej Szkoły Muzycznej i Gimnazjum Katolickiego, która oddała hołd zmarłym Kujawianom. Na ten fakt wskazał ks. bp Wojciech Polak, który podziękował wykonawcom
za zaangażowanie w tworzenie „procesji inowrocławskich kościołów”. Zaduszki Kujawskie odbywają się bowiem każdego roku w innej świątyni, dzięki czemu dotykają poszczególnych miejsc i związanych z nimi świadków historii.

Jacek Nijak

Polecamy