niedziela, 23 lutego 2020 r.

Jubileusz inowrocławskiego KIK-u

W niedzielę, 19 listopada br. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu odbyły się główne obchody 25 – lecia miejscowego Klubu Inteligencji Katolickiej. Sprawowanej z tej okazji uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.

Inowrocławski Klub Inteligencji Katolickiej powstał w 1981 roku. Na przestrzeni minionego ćwierćwiecza skupił wokół siebie katolików świeckich, którzy pragnęli w sposób świadomy realizować swoje powołanie w Kościele, podejmując jednocześnie szereg ważnych i cennych inicjatyw społecznych, kulturalnych, edukacyjno-wychowawczych, formacyjnych i duszpasterskich. O ich zaangażowaniu oraz roli Klubu Inteligencji Katolickiej w kościelnej i społecznej aktywizacji katolików świeckich mówił podczas jubileuszowej Eucharystii bp Bogdan Wojtuś. Koncelebransami Mszy św. byli inowrocławscy dziekani: ks. prał. Franciszek Resiak i ks. kan. Antoni Balcerzak oraz kapelani KIK-u: ks. prof. Antoni Siemianowski, ks. kan. Zenon Rutkowski i ks. kan. Maciej Lisiecki. Liturgię uświetniły śpiewy w wykonaniu chóru młodzieżowego „Cantus” z Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Danuty Szyma. Na zakończenie Eucharystii bp Wojtuś w imieniu abp. Henryka Muszyńskiego wręczył Piotrowi Milchertowi, wieloletniemu prezesowi inowrocławskiego KIK-u medal i dyplom „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej”. Jak powiedział uhonorowany, wyróżnienie to traktuje jako docenienie 25-letniej działalności całej wspólnoty Klubu Inteligencji Katolickiej w Inowrocławiu.
Dla inowrocławskiego KIK-u jubileusz 25-lecia istnienia i działalności będzie z pewnością mobilizacją do kontynuacji licznych działań i inicjatyw, a także podejmowania wciąż nowych, wynikających z aktualnych z uwarunkowań życia społeczno - politycznego, przemian kulturowych i wyzwań stojących przed całą wspólnotą Kościoła. Inowrocławski KIK nie potwierdza pojawiającej się w niektórych komentarzach tezy o zmierzchu epoki Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce. Dzięki regularnej formule spotkań tematycznych, idealnie odnajduje on swoje miejsce w bogatej panoramie ruchów i stowarzyszeń katolickich, nadając jednocześnie interesujący koloryt życiu kulturalno-społecznemu grodu na soli.

Jacek Nijak

Polecamy