wtorek, 18 lutego 2020 r.

Pomnik Ojca św. w Łeknie

W niedzielę, 5 listopada br. w Łeknie abp Henryk Muszyński odsłonił oraz poświęcił pomnik Ojca św. Jana Pawła II, który został ufundowany przez mieszkańców tamtejszej parafii.

Inicjatywa postawienia w Łeknie pomnika Ojca św. Jana Pawła II zrodziła się spontanicznie wśród grupy wiernych, którzy po śmierci Papieża-Polaka zainicjowali, najpierw codzienną, a później cykliczną modlitwę połączoną z procesją światła na Wzgórze Krzyża, gdzie obecnie stoi papieski pomnik. Szesnastoosobowy komitet budowy pomnika przez półtora roku zbierał potrzebne fundusze na jego wykonanie. – Pragniemy, aby ten pomnik przypominał nam naszego Wielkiego Rodaka, którego nauczanie chcemy ciągle zgłębiać, a nade wszystko przekazywać kolejnym pokoleniom – mówi Jacek Brzostowski, członek komitetu, a jednocześnie dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej.
Łekneński pomnik Jana Pawła II jest wykonany w piaskowcu, mierzy 2,5 metra wysokości, a jego waga przekracza 2 tony. Został on ustawiony w odległości ok. 400 metrów od kościoła parafialnego, przy skrzyżowaniu dróg, na wzniesieniu, które nazywane jest potocznie Wzgórzem Krzyża. Jest to miejsce dość szczególne. Tam bowiem stał dawniej drewniany kościół, który spłonął w XIX wieku. Jak podkreślano podczas uroczystości, jest to pierwszy pomnik Ojca św. w dekanacie wągrowieckim. Członkowie społecznego komitetu budowy pomnika pragną w najbliższym czasie zainstalować odpowiednie oświetlenie okazałego monumentu oraz uporządkować wzgórze, na którym został ustawiony.

Marcin Makohoński

Polecamy