wtorek, 18 lutego 2020 r.

Zmarł ks. kan. Łucjan Zgorzelak

21 listopada, w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów zmarł ks. kan. Łucjan Zgorzelak, długoletni proboszcz parafii w Pieraniu i kustosz tamtejszego Sanktuarium Maryjnego.

Śp. ks. kan. Łucjan Zgorzelak urodził się 17 października 1923 roku we Wrześni. W 1947 roku ukończył tamtejsze Liceum Ogólnokształcące i wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, gdzie studiował do 1953 roku. 30 maja tegoż roku, w gnieźnieńskiej katedrze, przyjął święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Po święceniach ks. Łucjan Zgorzelak posługiwał jako wikariusz w parafii katedralnej w Gnieźnie. W następnych latach pracował także w Kcyni oraz parafii Św. Trójcy w Bydgoszczy. W 1958 roku został mianowany proboszczem w parafii pw. św. Mikołaja Bp. w Pieraniu k. Inowrocławia i kustoszem tamtejszego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Posługiwał tam do 1999 roku, kiedy poprosił o przeniesienie w stan spoczynku. Od 1969 do 1986 roku był spowiednikiem Sióstr Dominikanek z Inowrocławia. W 1988 roku ks. kard. Józef Glemp nadał mu tytuł kanonika honorowego Kapituły Kruszwickiej. W 1994 roku abp Henryk Muszyński nadał mu tytuł kanonika gremialnego Kapituły Krusziwckiej. Od 1999 roku śp. ks. kan. Łucjan Zgorzelak mieszkał w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Bernadeta Gozdowska

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek (23 listopada) o godz. 16.00, wprowadzeniem trumny z ciałem zmarłego do kościoła farnego we Wrześni. Dzień później, w piątek (24 listopada) odprawiona zostanie o godz. 12.00 Msza św. pogrzebowa. Śp. ks. Łucjan Zgorzelak spocznie na cmentarzu parafii farnej we Wrześni.

Polecamy