niedziela, 23 lutego 2020 r.

Czarno-biała rywalizacja

Już po raz piętnasty odbył się w Marzeninie Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. bp. Jerzego Dąbrowskiego. W dniach od 20 do 23 lutego przy szachownicach zasiadło 121 młodych graczy z Białorusi, Litwy, Łotwy i Polski.

Historia Międzynarodowego Festiwalu Szachowego w Marzeninie – wcześniej Turnieju – sięga 1992 roku, kiedy to po raz pierwszy rozegrano szachowe zawody. Pierwszy turniej został uroczyście otwarty przez kard. Józefa Glempa Prymasa Polski. Na patrona szachowych zmagań wybrano śp. bp. Jerzego Dąbrowskiego, który rok wcześniej zginął w wypadku samochodowym wracając z wizytacji kanonicznej parafii w Marzeninie. Wybór patrona związany był ponadto z faktem, że zmarły bp Jerzy Dąbrowski był wielkim pasjonatem i miłośnikiem szachów.

Szachista-dyplomata
Tegoroczny XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy zainaugurowała Msza św. sprawowana przez ks. kan. Kazimierza Głowa, dziekana dekanatu Września I, w kościele pw. św. Mikołaja w Marzeninie. Po Eucharystii nastąpiło oficjalne otwarcie Festiwalu, który w całości odbywał się w Zespole Szkół z oddziałami sportowymi w Marzeninie. Wśród gości zaproszonych na uroczystość inauguracji, był również bp Bogdan Wojtuś. Zwracając się do młodych graczy Ks. Biskup przypomniał postać drogę życia oraz bogatą aktywność śp. Jerzego Dąbrowskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej i Kościele w Polsce. – Patron tego szachowego Festiwalu był nie tylko gorliwym kapłanem, ale i wielkim dyplomatą – mówił bp Wojtuś. – Podejmując liczne inicjatywy na terenie Rosji, Kazachstanu i dzisiejszej Białorusi wspierał tamtejsze Kościoły w trudnych czasach agresywnego komunizmu oraz „przecierał szlak” dla przyszłych misjonarzy z Polski, z których wielu, właśnie dzięki bp. Dąbrowskiemu, mogło od końca lat osiemdziesiątych wyjeżdżać do krajów byłego ZSRR. Dzisiaj widzimy, że jego praca przyniosła wspaniałe owoce.

Wola zwycięstwa
Zawody szachowe w Marzeninie rozgrywane były w tzw. systemie szwajcarskim. Składały się z 9 rund podczas których zawodnicy zdobywali punkty. Te zaś ustalały kolejność indywidualnej i drużynowej klasyfikacji. W tegorocznym konkursie wzięło udział 121 zawodników – 35 dziewcząt i 86 chłopców – zrzeszonych w różnych klubach na terenie Polski, Białorusi, Litwy i Łotwy. Młodych szachistów podzielono na 3 kategorie wiekowe.
Jak przyznają uczestnicy Festiwalu, aby dobrze przygotować się do tego konkursu, należy codziennie na kilka godzin zasiadać do szachownicy. Szachy, jak podkreślają, to nie tylko gra rozrywkowa, ale sport umysłowy, ze wszystkimi elementami sportowej rywalizacji. Ta jedna z najstarszych gier, zdaniem organizatorów festiwalu, ma również bardzo ważny wymiar edukacyjny. Szachy są bowiem sposobem na życie. Uczą zasady fair-play, wymagają umiejętności panowania nad sobą, wytrwałości, przezorności i odpowiedzialności za podjęte decyzje. I choć wymagają dużego spokoju, nie brak w nich emocji kształtujących u młodych ludzi wolę zwycięstwa.

Marcin Makohoński

Polecamy