czwartek, 27 lutego 2020 r.

Wizyta wolontariuszy z Witebska w Caritas

Do Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej przyjechała siedmioosobowa grupa wolontariuszy pracujących w Caritas, działającej w białoruskim Witebsku. Młodzież zostanie w Gnieźnie do 6 lutego.

W trakcie pobytu goście z Białorusi mieli okazję zwiedzić Gniezno, poznać jego architekturę, tradycje i kulturę, a także zapoznać się z pracą w placówkach charytatywnych gnieźnieńskiej Caritas. Młodzież odwiedziła m.in. Teatr im. Aleksandra Fredry, Katedrę i Muzeum Archidiecezjalne.

– Gniezno jest pięknym, zabytkowym miastem, posiadającym szczególną atmosferę. Największe wrażenie wywarła na nas Katedra gnieźnieńska. – mówi Żanna Garnisz, pracownik Wydziału Duszpasterskiego Kurii Wietebskiej, która przyjechała wraz z wolontariuszami. – Wiele wynieśliśmy także ze spotkania z Księdzem Arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim, który opowiedział nam o powstaniu archidiecezji gnieźnieńskiej. – dodaje.

W sobotę do Caritas przyjedzie także Ksiądz Biskup Władysław Blin z Diecezji Witebskiej, który w niedzielę odprawi dla wolontariuszy Mszę św. w kościele pw. św. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie (o godz. 10.00).

Celem pobytu jest wymiana doświadczeń w pracy dobroczynnej pomiędzy pracownikami Caritas w Gnieźnie i Witebsku. Ponadto Caritas gnieźnieńska ma nadzieję rozpocząć stałą współpracę z Białorusią. – Jest wiele rzeczy, których możemy się od siebie nauczyć. – podkreśla ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. – Dla nas wizyta młodzieży białoruskiej jest okazją do poznania problemów, z jakimi organizacje charytatywne muszą się zmagać w tym kraju.

Obecnie trwająca wizyta jest już druga tego typu inicjatywą. Na początku stycznia gnieźnieńska Caritas gościła grupę studentów z Uniwersytetu w Witebsku.


Witebsk jest 356-tysięcznym miastem obwodowym położonym w północno-wschodniej Białorusi, nad rzeką Dźwiną. Diecezja witebska powstała 20 listopada 1999 roku, została wyodrębniona z archidiecezji mińsko-mohylewskiej.

Polecamy