wtorek, 18 lutego 2020 r.

Wolontariusze z Witebska w Gnieźnie

Od 28 stycznia do 5 lutego br. w Gnieźnie przebywała grupa wolontariuszy Caritas z Witebska. Do miasta św. Wojciecha młodych Białorusinów zaprosiła Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Młodzież przyjechała, by podzielić się własnymi doświadczeniami w pracy dobroczynnej oraz przyjrzeć się funkcjonowaniu placówek prowadzonych przez gnieźnieńską Caritas. – Jest wiele rzeczy, których możemy się od siebie wzajemnie nauczyć – podkreśla ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, który ma nadzieję na rozpoczęcie stałej współpracy z witebską Caritas. Jak dodaje, wizyta wolontariuszy to niejako jej początek, a także okazja do poznania problemów, z którymi muszą się borykać organizacje charytatywne działające na Białorusi.
Program pobytu był niezwykle napięty. Goście z Witebska prócz wizyt w palcówkach Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zwiedzili także m.in. gnieźnieńską katedrę oraz Muzeum archidiecezjalne, spotkali się także z abp. Henrykiem Muszyńskim i bp. Wojciechem Polakiem. – Gniezno, jest pięknym zabytkowym miastem, posiadającym szczególną atmosferę – przyznaje Żanna Garnisz, z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji. Witebskiej.
W sobotę, 4 lutego do młodych Białorusinów dołączył bp Władysław Blin, który następnego dnia przewodniczył Mszy św. sprawowanej w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. – Trzeba niezwykle uważać, aby ze swoją dobrocią się nie spóźnić, bo gdy ona przychodzi za późno jest już nikomu niepotrzebna – mówił do zgromadzonych biskup Blin. Życzył także wolontariuszom, by zawsze trwali przy Jezusie i mieli w sercach tylko miłość.

Lucyna Muniak

Polecamy