czwartek, 27 lutego 2020 r.

Uśmiechnięta Madonna dla Papieża

W dniach od 29 kwietnia do 8 maja br., grupa radnych oraz mieszkańców Inowrocławia udała się z pielgrzymką do grobu Jana Pawła II. Pątnicy spotkali się także z Ojcem św. Benedyktem XVI.

Pielgrzymka odbyła się mimo trudnego początku. Po przekroczeniu granicy polsko – czeskiej miał miejsce wypadek autokaru. Po tym wydarzeniu część pątników zdecydowała się wrócić do kraju, a pozostali kontynuowali podróż. Trasa pielgrzymki wiodła starym polskim szlakiem przez Wenecję i Asyż.
Przygotowania do wyjazdu trwały kilka miesięcy. Radni postanowili podarować Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI replikę cudownej figury Uśmiechniętej Madonny z kościoła pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu. Rzeźba została wykonana przez Stanisława Fijołka w drewnie lipowym. - Uśmiechnięta Madonna znajdująca się w inowrocławskiej świątyni jest wysoko ceniona, nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną, ale i artystyczną - tłumaczy Jan Koziorowski, przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia, który wraz z grupą radnych uczestniczył w pielgrzymce – Jest ona niewątpliwie cennym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego. Dlatego na pamiątkę spotkania chcieliśmy przekazać Jego Świątobliwości to, co nasze miasto ma najpiękniejszego i najwartościowszego. Tak, aby ten fragment Inowrocławia cieszył także oczy innych pielgrzymów przybywających do Wiecznego Miasta
Grupa pielgrzymów z Inowrocławia wzięła również udział we Mszy św. sprawowanej w Bazylice Św. Piotra, przez kardynała Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego, którą koncelebrował również ks. Romuald Drążkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu.

Lucyna Muniak na podstawie informacji przesłanych przez Jana Koziorowskiego

Polecamy