niedziela, 23 lutego 2020 r.

W nowych progach...

Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego skrzydła Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie. Obecnie trwają już ostatnie prace wykończeniowe przy budynku. Dzięki nowemu skrzydłu i zamontowanemu wewnątrz profesjonalnemu wyposażeniu, mielżyński DPS będzie mógł rozszerzyć swoją dotychczasową działalność oraz poszczycić się standardem na prawdziwie europejskim poziomie.

Pomysł rozbudowy Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Dominika, zrodził się na początku lat 90. Wówczas też opracowano kompletny projekt nowego obiektu oraz rozpoczęto starania o zabezpieczenie środków finansowych na realizację tego zamierzenia. Budowa nowego domu przebiegała w kilku etapach. Dwa pierwsze skrzydła obiektu oddano do użytku w latach 1996 i 2001. Zostały one przeznaczone na mieszkania, sale terapeutyczne i warsztatowe dla 70 mieszkanek DPS-u. Mimo dobrych warunków pracy, jakie stworzono w wyniku modernizacji mielżyńskiej placówki, duży problem stanowił wciąż brak nowoczesnego węzła żywieniowego. Kuchnie i magazyny znajdowały się bowiem w starym baraku, który z trudem spełniał wymagane normy.

W nowych progach
- Prace przy rozbiórce pomieszczeń po dawnej kuchni i przygotowanie placu pod budowę nowej rozpoczęły się w styczniu 2005 roku – mówi siostra Rafała Barańska OP, dyrektor DPS w Mielżynie. – Na miejscu niskich baraków, stoi już dzisiaj nowy obiekt. Chociaż jego zewnętrzna bryła, z charakterystycznymi kolumnami i białymi ścianami, nawiązuje stylistycznie do naszego najstarszego budynku, jest to jednak nowoczesny i w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt. Na parterze znajduje się profesjonalny węzeł żywieniowy, a więc kuchnia i magazyny, obok których wygospodarowano miejsce na pralnie, biura, gabinet medyczny oraz pokój gościnny. Na piętrze przygotowanych zostało osiem pokoi dla mieszkanek naszego domu oraz pracownia warsztatowa.
Dzięki nowemu obiektowi, którego głównym wykonawcą była firma POSBUD.S.A. z Poznania, mielżyński DPS zyskał nie tylko 1107 m2 powierzchni użytkowej, ale również możliwość do rozszerzenia swojej działalności. W domu znajdzie fachową opiekę 80 wychowanków. Obok dziewcząt i kobiet niepełnosprawnych intelektualnie, które były do tej pory jego głównymi lokatorkami, zostanie stworzona również jedna grupa dla chłopców.

Czerwcowe świętowanie
W mielżyńskim domu rozpoczęła się już przeprowadzka do nowego skrzydła. Jak podkreśla siostra Rafała Barańska OP, wszystkie mieszkanki domu z nieukrywaną radością czekały na moment zakończenia budowy. Dokładnie śledziły również kolejne jej etapy, komentując i oceniając przebieg prac.
Otwarcie i poświęcenie nowego skrzydła domu odbędzie się 9 czerwca br. Tego uroczystego aktu dokona abp Henryk Muszsyński. Z kolei 11 czerwca odbędzie się w Mielżynie III Zjazd Rodzin mieszkanek domu, a następnego dnia świętowany będzie jubileusz 50-lecie działalności DPS-u w Mielżynie, na które jego opiekunowie i mieszkańcy serdecznie zapraszają.

Marcin Makohoński

Polecamy