wtorek, 17 września 2019 r.

Mężni głosiciele słowa Bożego

„Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich” – takie słowa pouczenia usłyszało 18 kleryków z III roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, którzy w minioną niedzielę, 5 marca br. otrzymali posługę lektoratu.

Urząd lektora, jak przypomniano podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Wojciech Polak, został ustanowiony do pomocy biskupom, kapłanom i diakonom w głoszeniu słowa Bożego. – Będziecie czytali słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, będziecie wychowywali w wierze dzieci i dorosłych oraz przygotowywali ich do godnego przyjęcia sakramentów – zwrócił się do przyszłych lektorów bp Wojciech Polak. – Przekazując innym ludziom słowo Boże posłuszni Duchowi Św. sami je przyjmujcie i pilnie je rozważajcie, abyście w nim znajdowali radość i moc.
Podczas obrzędu ustanowienia nowych lektorów, zgromadzeni w Bazylice Prymasowskiej kandydaci byli wzywani po imieniu, odpowiadając na wezwanie słowem: jestem. Następnie wsłuchali się w słowo księdza biskupa, który przypomniał im o zadaniach i obowiązkach związanych z posługą lektoratu. – Wypowiedziane przez was dzisiaj słowo „jestem” potwierdza waszą gotowość do głoszenia wiary, która ma swoje korzenie w Bożym słowie – mówił bp Wojciech Polak. – By stać się jednak głosicielem słowa Bożego, trzeba najpierw samemu zakorzenić się w tym słowie. Stanie się to nie tylko poprzez wasze gorliwe, kompetentne i profesjonalne studium Pisma św., ale poprzez przyjmowanie tego słowa we własnym życiu, gdyż ono jest światłem dla naszej drogi i lampą dla naszych stóp. Przyjmijcie wiec tę posługę w tym duchu i stańcie się mężnymi głosicielami słowa Bożego.
Następnie kandydaci zbliżali się kolejno do księdza biskupa, który podawał każdemu księgę Pisma św. Jest to jeden z istotnych elementów obrzędu ustanowienia lektorów. W uroczystej Mszy św. uczestniczyli także księża profesorowie z PWSD w Gnieźnie oraz rodziny i przyjaciele kleryków, którzy otrzymali swoją pierwszą posługę.

Marcin Makohoński

Polecamy