poniedziałek, 16 września 2019 r.

Papież pozdrowił wiernych uczestniczących w obchodach milenium śmierci bł. Radzyma Gaudentego

Papież Benedykt XVI pozdrowił wiernych uczestniczących w obchodach 1000-lecia śmierci bł. Radzyma Gaudentego. Telegram od Ojca Świętego odczytał abp Henryk Muszyński na początku Mszy św. sprawowanej w kościele bł. Radzyma Gaudentego na gnieźnieńskim os. Winiary W Eucharystii, której przewodniczy kard. Miloslav Vlk z Pragi uczestniczy kilkunastu polskich arcybiskupów i biskupów.

Oto pełna treść telegramu:

Jednoczę się w duchu z polskimi biskupami, duchowieństwem oraz wiernymi archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy świętują rok milenijny śmierci bł. Radzyma Gaudentego, pierwszego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego.

Ten to benedyktyn z rzymskiego Awentynu, przyrodni brat św. Wojciecha, razem z nim wyruszył na misję do Prusów u wybrzeży Bałtyku. Był świadkiem męczeństwa św. Wojciecha i głosicielem jego świętości. Już jako biskup przybył ponownie do Polski wraz z cesarzem Ottonem III w roku 1000, aby objąć archidiecezję gnieźnieńską. Skutecznie tworzył zręby organizacji ówczesnej metropolii.

Kiedy dziś wspominanym tę znamienitą postać, sięgamy samych korzeni Kościoła w Polsce. Dziękujemy Opatrzności Bożej, że jego początki związał z osobami św. Wojciecha – p[pierwszego męczennika i patrona oraz bł. Radzyma Gaudentego – pierwszego Arcybiskupa Gnieźnieńskiego, na których świadectwie wiary kolejne pokolenia mogły budować tysiącletnią tradycję życia religijnego w Polsce.

Niech ich wstawiennictwo i opieka towarzyszy archidiecezji gnieźnieńskiej, całemu Kościołowi. Zapewniam o swojej jedności w modlitwie i z serca błogosławię wszystkim uczestnikom milenijnych uroczystości.


bg/Gniezno KAI


Polecamy