wtorek, 17 września 2019 r.

"Św. Wojciech i bł. Radzym Gaudenty wołają do nas o zgodę i jedność"

Święty Wojciech i bł. Radzym Gaudenty wołają dziś do nas potężnym głosem o zgodę i jedność. Wołają o porzucenie partykularnych interesów i odnowę naszych serc, a przez nią o odnowę naszej Ojczyzny – mówił w homilii Mszy św. sprawowanej w kościele bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie abp Henryk Muszyński. Eucharystia była głównym punktem trwających od trzech dni obchodów milenium śmierci pierwszego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego.


,,W świecie, który jest w dużym stopniu głuchy na głos Boga, trzeba nam na nowo otworzyć się na Ewangelię Chrystusa. W świecie, gdzie ginie poczucie świętości, trzeba nam ponownie odkryć i pielęgnować we własnym życiu to, co święte. W świecie egoizmu, przemocy, gwałtu i terroryzmu trzeba nam heroicznych świadków miłości Jezusa Chrystusa” – wołał abp Muszyński, przypominając, iż takimi świadkami byli właśnie św. Wojciech i bł. Radzym Gaudenty. Pierwszy przypieczętował swoje świadectwo śmiercią, drugi świętością życia. ,,To dla nas ogromne zobowiązanie – mówił abp Muszyński. – Zobowiązanie dla biskupów, kapłanów, rodzin chrześcijańskich i dla każdego, kto pragnie naśladować Jezusa Chrystusa”.

Metropolita gnieźnieński przypomniał również, że przed 1000 z góra lat wraz z Ewangelią przyniesioną przez św. Wojciecha i bł. Radzyma Gaudentego, na naszych praojców spłynęła łaska chrztu św. i rozpoczął się mozolny proces ewangelizacji. Wiara w bożków ustąpiła wierzę w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, której do dziś jesteśmy wyznawcami. Na rozstajach dróg stanęły krzyże, które i dziś stoją, będąc drogowskazami do domu Ojca Niebieskiego. Jesteśmy uczestnikami tej samej mocy Ducha Świętego, która ongiś otrzymali Apostołowie w Wieczerniku, i której świadkami byli św. Wojciech i bł. Radzym Gaudenty, potrzeba nam jednak nowego zrywu umysłów i serc oraz odwagi pierwszych męczenników.

,,Święty Wojciech i bł. Radzym Gaudenty byli świadkami wspaniałego ducha benedyktyńskiego, którego ideałem jest maksyma ,,módl się i pracuj”. Co to dla nas oznacza? Oznacza to, pełniejsze obejmowanie naszych umysłów i serc Bożą miłością i stawanie się wiarygodnymi świadkami tej miłości. Na tę drogę scalenia, wspólnoty i jedności otrzymujemy dziś błogosławieństwo naszych patronów. Otrzymujemy także błogosławieństwo Ojca Świętego Benedykta XVI, który tak bardzo pragnie, by Europa wierna ideałom benedyktyńskim, mogła w pełni oddychać Ewangelią Chrystusa” – podkreślił metropolita gnieźnieński.


bg/Gniezno KAI

Polecamy