poniedziałek, 16 września 2019 r.

Wielkopolska kolebką chrześcijaństwa – wystawa w Gnieźnie

W gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarto wystawę poświęconą początkom Kościoła i państwowości na ziemiach polskich. Ekspozycję zorganizowano w ramach rozpoczętych wczoraj obchodów 1000-lecia śmierci bł. Radzyma Gaudentego – pierwszego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego.

,,Wielkopolska jest dzielnicą, która ma w dziejach naszego kraju ogromne znaczenie. Tutaj tworzyły się zręby polskiej państwowości i tutaj powstały struktury organizacji kościelnej, dzięki którym zapoczątkowany przez Mieszka I proces chrystianizacji mógł być kontynuowany. Chcieliśmy o tym wszystkim przypomnieć i poprzez prezentowane eksponaty przybliżyć nieco klimat tych odległych czasów” – powiedział Tomasz Janiak z Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Na wystawie zobaczyć można jedenastowieczne militaria, najstarsze paramenty kościelne, a także bezcenne manuskrypty i księgi liturgiczne. Do najcenniejszych eksponatów należy włócznia św. Maurycego podarowana Bolesławowi Chrobremu przez Ottona III w roku 1000 oraz kielich św. Wojciecha z końca X wieku, który – według niektórych znawców tematu – miał do Gniezna przywieść sam biskup-męczennik.
Na wystawie umieszczono także kolorowe plansze z rekonstrukcjami najstarszych wielkopolskich ośrodków grodowych oraz budowanych w ich obrębie kościołów. Ponadto zobaczyć na niej można również replikę słynnych Drzwi Gnieźnieńskich wraz z opisami poszczególnych kwater.

Ekspozycja czynna będzie do 15 października.

BG


Polecamy